غزل خداحافظی چانگان و پژو سیتروئن در چین خوانده شد - شرکت لیزینگ ایران خودرو

به نظر می رسد که گروه خودروسازی PSA (پژو، سیتروئن، واکسهال/اوپل) به دنبال یک خانه تکانی بزرگ برای آماده سازی ادغام با گروه FCA (فیات، کرایسلر) است.

پس از قطع همکاری پژو و سیتروئن با شرکای تجاری خود در ایران یعنی ایران خودرو و سایپا حال نوبت به شرکای تجاری این شرکت در چین یعنی چانگان رسیده است.

پیش از این چانگان وظیفه ساخت برند لوکس PSA یعنی DS را بر عهده داشت. در همین رابطه سخنگوی گروه PSA با قدردانی از زحمات چانگان در ۸ سال گذشته اعلام کرد که این شرکت همچنان برند DS را در کشور چین عرضه خواهد کرد.

PSA علاوه بر چانگان شریک تجاری دیگری در چین دارد که دانگ فنگ موتور است.

پیش از این در گزارش رسانه های چینی خبر فروش ۵۰ درصد سهام این همکاری مشترک توسط چانگان منتشر شده بود. چانگان در ۶ سال گذشته بیش از ۷۰۰ میلیون دلار ضرر کرده است.

در حال حاضر فروش گروه PSA در بازار چین بشدت افت کرده است. این گروه در سال ۲۰۱۴ در حدود ۷۰۰ هزار دستگاه خودرو به فروش رسانده بود این در حالی است که در ۹ ماه گذشته تنها ۹۴ هزار دستگاه به فروش رسانده است. برند DS نیز تنها ۳۱۱ دستگاه در چین و آسیای جنوب شرقی به فروش رسانده است.

پژو

در سال ۲۰۱۷ چانگان و PSA قرارداد همکاری جدید به ارزش ۵۰۰ میلیون یورو را به ثبت رسانده بودند تا تولیدات کارخانه مشترک خود را به بیش از ۲۰۰ هزار دستگاه برسانند.

پیش از این در خبری به ادغام بزرگ صنعت خودروسازی یعنی گروه PSA و FCA که آن ها را تبدیل به چهارمین خودروساز بزرگ جهان می کند پرداختیم.

پژو و سیتروئن سالیان متمادی به دنبال بازگشت به خاک ایالات متحده و آمریکای شمالی بودند و با این ادغام و حضور گسترده FCA در آمریکای شمالی راه ورود هموار خواهد شد. به نظر می رسد که پژو و سیتروئن با درس گرفتن از گذشته و همکاری های ناموفق در کشورهای همچون چین و ایران به دنبال سرمایه گذاری های جدید در کشورهایی همچون هند و آمریکای شمالی هستند.

  • تاریخ انتشار : 07 November 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :