فراری روما رسما معرفی شد؛ یک کپی برداری ناشیانه یا قاتل آستون مارتین و مرسدس؟ - شرکت لیزینگ ایران خودرو

پیش از این فراری خبر از معرفی ۵ محصول جدید در سال ۲۰۱۹ میلادی را داده بود و تا بدین جا از F8 Tributo، F8 Tributo اسپایدر، ۸۱۲ GTS و SF90 Stradale رونمایی کرده بود. حال محصول شماره پنج نیز رسما با نام روما معرفی شد. کوپه موتور جلو کاملا جدید فراری که آمده تا آستون مارتین ونتیج و مرسدس بنز AMG GT را به یک چالش اساسی دعوت کند.

فراری به لطف مرکز طراحی کاملا جدید خود می تواند با سرعت بسیار بیشتری محصولات خود را طراحی و آماده حضور در بازار کند. به همین جهت فراری در حال سپری کردن سال رویایی از نظر میزان فروش و معرفی مدل های کاملا جدید است.

فراری روما را می توان مدل کوپه پورتوفینو قلمداد کرد. با این وجود فراری خبر از آرایش کاملا جدید در بخش قوای محرکه داده است و این خودرو را یک کوپه موتور جلو نام گذاری کرده است و آن را محصولی اسپرت تر و سریع تر به نسبت پورتفینو می داند.

با این وجود از همان پلت فرم پورتوفینو در روما استفاده شده است و فاصله بین دو محور هر دو خودرو با یکدیگر برابر است. موتور ۳٫۹ لیتری V-8 دو توربو فراری نیز به لطف تغییرات توانایی تولید ۶۱۱ اسب بخار در حداکثر دور ۷۵۰۰ rpm دارد و این نیرو را تنها به چرخ های عقب به مدد جعبه دنده جدید دو کلاچه ۸ سرعته فراری ارسال می کند. این جعبه دنده اولین بار در مدل SF90 Stradale استفاده شده بود. حداکثر گشتاور این موتور نیز به ۸۰۰ نیوتن متر در بازه دور موتور ۳۰۰۰ تا ۵۷۵۰ rpm می رسد.

فراری روما

در داخل اتاق با طراحی کاملا جدید و متفاوت طرف هستیم تا فراری با دست پر به مصاف رقبای اصلی خود برود. فراری روما را یک محصول ۲+ نام گذاری کرده است که در حال حاضر دلیل اصلی این نام گذاری جدید مشخص نیست. می دانیم که کوپه های ۲+۲ به معنای یک خودرو مجهز به ۴ صندلی است اما به احتمال بسیار زیاد فراری یک کوپه دو سرنشینه با قابلیت اضافه کردن صندلی سوم به صورت یک آپشن اضافه را تولید کرده است.

وزن خشک این کوپه در حدود ۱۴۷۲ کیلوگرم است که در حدود ۷۳ کیلوگرم کمتر از پورتفینو است. این کوپه برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت به ۳٫۴ ثانیه زمان نیاز دارد و برای رسیدن به سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت نیز به ۹٫۳ ثانیه زمان احتیاج دارد. حداکثر سرعت آن نیز به ۳۲۰ کیلومتر بر ساعت می رسد.

فراری روما

فراری روما در حدود ۱۹۱ میلی متر طویل تر از آستون مارتین ونتیج و ۸۳ میلی متر کوتاه تر از آستون مارتین DB11 است. به نظر می رسد فراری قصد دارد تا با ورود به بازار خودروهای اسپرت اما لوکسی همچون آستون مارتین سهم جدیدی از بازار را برای خود بدست بیاورد.

شباهت های این فراری به آستون مارتین DB10 نسخه جیمز باند غیرقابل انکار است. در بخش جلو از چراغ های مشابه با مدل SP1 و SP2 بهره گرفته شده است. فراری می گوید این خودرو را با الهام از طراحی مدل تاریخی خود یعنی ۲۵۰ GT Lusso طراحی کرده است اما ما به خوبی می توانیم رگه هایی از طراحی محصول جدیدتری همچون ۴۵۶ را در طراحی این فراری مشاهده کنیم. در نمای عقب نیز فراری همانند مدل های جدید خود طرح چراغ های عقب که به طور سنتی گرد هستند را تغییر داده و سعی شده تا سپر عقب ساده ترین طرح ممکن را داشته باشد.

با ورود به اتاق زبان طراحی کاملا جدید فراری را شاهد هستیم. کنسول مرکزی ایستاده که دو سرنشین را از یکدیگر جدا می کند و طرح کلاسیک سه اهرم قرار گرفته در مرکز این بخش در کنار یک صفحه نمایش لمسی تلفیقی از مدرنیته و سنت را توما عرضه می کند. کاری که شاید تنها طراحان چیره دست ایتالیایی توان انجام دادن آن را داشته باشند.

در حال حاضر صحبتی از قیمت گذاری نهایی این مدل به میان نیامده است اما می توان انتظار داشت که فراری روما برچسب قیمتی برابر با ۱۷۰ هزار پوند داشته باشد که در حدود ۴۵ هزار پوند بیشتر از مدل پایه آستون مارتین ونتیج و بسیار بیشتر از مدل پایه مرسدس بنز AMG GT است. از دیگر رقبای روما می توان به ۹۱۱ توربو نیز اشاره کرد که نسل جدید آن به زودی توسط پورشه معرفی خواهد شد.

  • تاریخ انتشار : 14 November 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :