مقایسه مجله TOP GEAR؛ پورشه تایکان توربو S در برابر تسلا مدل S [تماشا کنید] - شرکت لیزینگ ایران خودرو

پس از مدت ها انتظار، شهریورماه گذشته بود که بالاخره شرکت پورشه از اولین خودروی تمام برقی خود یعنی مدل مشهور پورشه تایکان رونمایی کرد. این سدان الکتریکی اولین واکنش جدی خودروسازان اروپایی به تسلا مدل S محسوب می شود و بسیاری منتظر آن هستند که ببینند عملکرد آن در برابر رقیب آمریکایی چگونه خواهد بود.

پورشه تایکان

به منظور یافتن پاسخ، مجله تاپ گیر انگلستان اخیرا به سراغ پورشه تایکان و تسلا مدل S رفته و آنها را از جنبه های مختلف از جمله مسابقه درگ در مسافت یک چهارم مایل و عملکرد جاده ای در برابر هم قرار داده است. مدل های موجود در این مقایسه به قوی ترین نسخه یعنی توربو S و پرفورمنس تعلق دارند.

پورشه تسلا

ذکر این نکته ضروری است که با وجود شباهت های بسیار، نسخه های مختلف پورشه تایکان و تسلا مدل S از لحاظ قیمت تفاوت زیادی با هم دارند و ژرمن ها مبلغ بیشتری را از مشتریان طلب می کنند؛ به همین جهت شاید نتوان این دو خودروی الکتریکی را رقیب مستقیم هم دانست.

همانطور که پیشتر به اطلاعتان رسانده ایم پیشرانه پورشه تایکان توربو S از دو موتور برقی تشکیل یافته و می تواند در مجموع ۷۵۰ اسب بخار قدرت و ۱۰۵۰ نیوتن متر گشتاور تولید کند. این نسخه وزنی برابر با ۲۳۷۰ کیلوگرم داشته و با قیمتی در حدود ۱۳۹ هزار پوند یا ۱۸۸ هزار دلار به فروش می رسد. پورشه ادعا می کند تایکان توربو S در زمان ۲٫۶ ثانیه سرعت خود را به ۶۰ مایل (۹۶ کیلومتر) در ساعت می رساند.

Porsche Taycan Turbo S vs Tesla Model S_ DRAG RACE, FULL REVIEW AND VMAX _ Top Gear (2)

مثل تایکان توربو S، تسلا مدل S پرفورمنس نیز دارای پیشرانه ای با دو موتور برقی بوده و هر چهار چرخ آن محرک هستند. این پیشرانه توانایی تولید ۷۵۴ اسب بخار قدرت و ۹۳۰ نیوتن متر گشتاور را دارد؛ طبق کاتالوگ وزن این نسخه از مدل S با رقم دقیق ۲۲۴۱ کیلوگرم برابر بوده و مشتریان برای خرید آن باید چیزی در حدود ۹۶ هزار پوند یا ۱۲۴ هزار دلار پرداخت کنند. تسلا شتاب صفر تا ۶۰ مایل مدل S پرفورمنس را ۲٫۴ ثانیه اعلام کرده است.

Porsche Taycan Turbo S vs Tesla Model S_ DRAG RACE, FULL REVIEW AND VMAX _ Top Gear (10)

نگاهی به مشخصات فنی دو خودرو نشان می دهد که در یک مسابقه درگ آنها باید عملکردی بسیار نزدیک به هم داشته باشند، به خصوص اینکه علی رغم برتری تسلا مدل S پرفورمنس در شتاب صفر تا ۶۰ مایل، پورشه تایکان توربو S زودتر به سرعت ۱۰۰ مایل (۱۶۰ کیلومتر) در ساعت دست پیدا می کند.

Porsche Taycan Turbo S vs Tesla Model S_ DRAG RACE, FULL REVIEW AND VMAX _ Top Gear (9)

مشخصات پورشه تایکان توربو S و تسلا مدل S پرفورمنس در یک نگاه

در عمل نیز این اتفاق رخ می دهد و در مسابقه درگ تاپ گیر، تسلا مدل S پرفورمنس و پورشه تایکان توربو S دوشادوش یکدیگر حرکت می کنند. اما با نزدیک شدن به خط پایان فاصله دو خودرو کمی افزایش یافته و در نهایت یکی از آنها زودتر از خط پایان عبور می کند. با توجه به جذابیت بالای این بخش از مقایسه از ذکر برنده خودداری نموده و شما را به تماشای ویدیوی مربوطه دعوت می کنیم.

چنانچه به هر دلیلی فرصت تماشای ویدیوی ضمیمه شده را ندارید، باید بگوییم در مسابقه درگ تسلا مدل S پرفورمنس با وجود شروع بهتر، نمی تواند برتری خود را حفظ نموده و در نهایت قافیه را به پورشه تایکان توربو S می بازد.

tesla-model-s-porsche-taycan-top-gear-results

رکوردهای بدست آمده از مسابقه درگ یک چهارم مایل

علاوه بر مسابقه درگ جذاب، جک ریکس و دیگر همکاران وی در تاپ گیر دو خودرو را به اتوبان ها و جاده های فرعی آلمان نیز برده و آنها را در شرایطی مشابه با استفاده های روزمره مورد آزمایش قرار داده اند.

tesla-model-s-porsche-taycan-top-gear-results 2

بررسی های تاپ گیر حکایت از آن دارند که تسلا مدل S پرفورمنس به لحاظ فاکتورهایی چون میزان فضای داخلی، مسافت قابل پیمایش و گستردگی شبکه ایستگاه های شارژ در وضعیت بهتری به سر می برد. این سدان آمریکایی با یک بار شارژ می تواند تا ۳۶۷ مایل (۵۹۰ کیلومتر) مسافت را پشت سر بگذارد که تقریبا ۱۰۰ مایل بیشتر از رقیب آلمانی است.

tesla-vs-porsche

بد نیست اشاره کنیم انرژی مورد نیاز مدل S پرفورمنس توسط پک باتری ۱۰۰ کیلووات ساعتی تامین می شود، حال آنکه پورشه تایکان توربو S از پک ۹۳٫۴ کیلووات ساعتی بهره می برد. جک ریکس اعتقاد دارد به علت ارتباطات نزدیک تسلا با دیگر شرکت های تکنولوژی حاضر در سیلیکون ولی، احتمالا نرم افزار مدیریت انرژی مدل S پرفورمنس نیز بهتر از رقیب عمل می کند.

Porsche Taycan Turbo S vs Tesla Model S_ DRAG RACE, FULL REVIEW AND VMAX _ Top Gear (3)

در مقابل تایکان توربو S مثل دیگر محصولات پورشه، خصوصیات اسپرت تری داشته و لذت رانندگی بیشتری را ارایه می کند. این اتومبیل برقی در پیچ ها چابک تر بوده و فرمان آن از دقت بسیار بالایی برخوردار است؛ همچنین قدرت زیاد ترمزها و حس فشردن پدال ترمز آن اصلا قابل مقایسه با مدل S پرفورمنس نیست. در پایان بررسی جک ریکس پورشه تایکان توربو S را انتخاب خود از بین دو خودرو معرفی می کند.

  • تاریخ انتشار : 04 November 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :