هزینه تعویض دیسک و صفحه کلاچ تندر ۹۰، ساندرو و رنو مگان ۱۶۰۰ - شرکت لیزینگ ایران خودرو

امروز قصد داریم هزینه تعویض دیسک و صفحه کلاچ تندر ۹۰ (ال۹۰) و ساندرو را همراه هم مورد بررسی قرار دهیم؛ لذا توجه شما را به ادامه این مطلب جلب می‌کنیم.

دیسک و صفحه کلاچ یکی از مهمترین قطعات مصرفی خودروهای مجهز به گیربکس دستی است که نقش اساسی در انتقال قدرت پیشرانه به جعبه دنده و چرخ‌ها ایفا می‌کند. مجموعه سیستم کلاچ خودرو شامل دیسک، صفحه و بلبرینگ کلاچ، با قطع و وصل مسیر انتقال نیرو از جانب موتور به سمت گیربکس، امکان تعویض راحت دنده‌ها را برای راننده فراهم می‌آورد.

دیسک و صفحه کلاچ تندر 90

دیسک و صفحه کلاچ اکثر خودروهای داخلی از نوع خشک تک صفحه‌ای بوده و عمدتا به وسیله سیم کلاچ با پدال در ارتباط است.

به منظور انتقال قدرت پیشرانه k4m رنو که در خودروهایی نظیر ساندرو و تندر ۹۰ به کار گرفته شده و گیربکس‌های دستی سری JH3 و JHQ را در کنار خود دارد، از دیسک و صفحه تک صفحه‌ای استفاده شده است.

دیسک و صفحه کلاچ تندر 90

معمولا دیسک و صفحه کلاچ‌های به خدمت گرفته شده در خودروهای تندر۹۰ و ساندرو به دلیل کیفیت نسبی بالاتری که از آن برخوردارند، حداقل تا حدود ۲۰۰ هزار کیلومتر به خوبی دوام می‌آورند اما بالاخره نیاز به تعویض پیدا خواهند کرد.

علائمی نظیر سفت شدن پدال کلاچ، لرزش در هنگام شروع حرکت، عدم تناسب میان افزایش دور موتور و شتابگیری خودرو و نیز به گوش رسیدن سر و صداهایی شبیه به سایش دو قطعه فلزی به یکدیگر از سمت گیربکس، از جمله مهمترین نشانه های معیوب بودن دیسک و صفحه کلاچ به شمار می‌روند. همچنین در صورتی که حین فشردن پدال کلاچ صداهایی ناهنجار از ناحیه گیربکس به گوش می‌رسد، به احتمال قوی، این ایراد می‌تواند ناشی از بلبرینگ‌کلاچ باشد.

دیسک و صفحه کلاچ تندر 90

همان طور که ذکر شد، در این مقاله قصد داریم تا به بررسی هزینه‌های مرتبط با تعویض دیسک و صفحه کلاچ تندر ۹۰، ساندرو و رنو مگان ۱۶۰۰ مجهز به موتور K4M رنو بپردازیم. لطفا در ادامه با دیجیاتو همراه بوده و اطلاعات درج شده در جدول زیر را مطالعه فرمایید.

نام قطعه قیمت (هزار تومان)
کیت کامل دیسک و صفحه و بلبرینگ کلاچ تندر۹۰(اورجینال) ۱۱۵۰-۱۳۵۰
کیت کامل دیسک و صفحه و بلبرینگ کلاچ تندر۹۰ (غیراورجینال) ۶۰۰-۹۰۰
بلبرینگ کلاچ تک ۱۳۰ – ۱۵۰
صفحه کلاچ تک
اجرت تعویض ۱۸۰-۲۵۰

با توجه به مقادیر درج شده در جدول فوق، تعویض دیسک و صفحه کلاچ تندر ۹۰ و ساندرو به طور میانگین چیزی در حدود ۸۰۰ هزار تا ۱٫۵میلیون تومان (بسته به مارک قطعه و میزان اجرت تعمیرکار) هزینه در پی خواهد داشت. (آبان۹۸)

  • تاریخ انتشار : 12 November 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :