هنوز قیمت خودرو واقعی نیست / موج تقاضا برای خرید خودروهای دو گانه سوز - شرکت لیزینگ ایران خودرو

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی در پاسخ به این پرسش که آیا قیمت خودرو تا شب عید مجدد گران می‌شود؟ به تجارت‌نیوز گفت: در حال حاضر قیمت خودرو واقعی نیست و خودروسازان در حال زیان هستند؛ چرا که سال گذشته هر دو خودروسازان ما ۳۵ هزار میلیارد تومان زیان داشتند و در شش ماه نخست امسال نیز شش هزار میلیارد تومان به رقم مورد اشاره اضافه شده است. یعنی در شرایط فعلی خودروسازان با ۴۱ هزار میلیارد ضرر مواجه هستند.

محمدرضا نجفی‌منش به علت زیان خودروسازان اشاره کرد و افزود: علت زیان خودروسازان نیز این است که در گذشته قیمت خودروها توسط شورای رقابت تعیین می‌شد. به عنوان مثال در دو سال گذشته قیمت یک خودرویی که ۳۵ میلیون تومان تمام می‌شد را افراد دستور می‌دادند که ۲۲ میلیون تومان بفروشند. بنابراین سال گذشته هر کسی که توانسته بود خودرویی را ثبت‌نام کند بین ۲۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان سود بُرد. به عنوان مثال سال گذشته مردم در خرید پراید ۲۰ میلیون تومان و در خرید پژو ۲۰۰۸ حدود ۲۰۰ میلیون تومان سود کردند.

مطالعه بیشتر: شرایط همکاری خودرویی با ترکیه چیست؟

او اظهار کرد: حالا به جای شورای رقابت سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان قیمت خودروها را مصوب کردند؛ در حالی‌که قیمت‌های مصوب شده نیز هنوز برای خودروسازان سودآور نیست و هنوز هم قیمت خودروها از محل در کارخانه تا بازار فاصله دارد.

نجفی‌منش در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا افزایش قیمت بنزین بر قیمت خودروها اثرگذار است؟ پاسخ داد: افزایش قیمت بنزین منجر به گران شدن تمام خودروها نمی‌شود. بلکه گرانی بنزین باعث شده تا قیمت خودروهای دوگانه سوز در بازار گران شود و اقبال به سمت خرید خودروهای کم مصرف شدت بگیرد.

مطالعه بیشتر: آیا تولید سمند و تیبا هم متوقف می‌شود؟

  • تاریخ انتشار : 20 November 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :