بحران پیش‌فروش خودرو به کجا رسید؟ / تداوم اعتراض‌ها به فروش فوری خودرو - شرکت لیزینگ ایران خودرو

به گزارش تجارت‌نیوز، آخرین وعده‌ای که از سوی مسئولان برای تحویل خودروهای پیش‌فروش شده پایان سال است.

سیدجواد حسینی‌کیا، دبیر اول کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ابتدای آبان ماه گفت: قرار شده تا پایان امسال تعهدات سال قبل خودروسازان عملی شود، منتها در خصوص برخی از خودروها ظرفیت انجام تعهد نیست و باید تبدیل شود که عمده مشکلات آن حل می‌شود.

این در حالی است که پیش از آن معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و قائم مقام گروه خودروسازی سایپا زمان تحویل خودروهای پیش فروش شده را پایان مهر ماه امسال اعلام کرده بود.

در حالی که بسیاری از مشتریان خودروسازی‌ها منتظر هستند تا خودروهای خود را تحویل بگیرند، سایپا در میانه هفته‌ای که سپری شد اعلام کرد: طرح فروش فوری این محصول سایپا با هدف افزایش عرضه و کاهش قیمت در بازار آزاد انجام می‌شود.

در این طرح فروش فوری و اعتباری، سایپا ۱۳۱ به قیمت ۳۷۵ میلیون ریال عرضه می شود که ۴۰ میلیون ریال از آن در قالب تسهیلات با بازپرداخت یک ساله صورت خواهد گرفت.

در همین حال،برخی از کاربران فضای مجازی از عدم تحویل خودروهای خود خبر می‌دهند و معترض هستند که چرا وقتی خودروساز وعده‌های پیشین خود را عملی نکرده است، مجددا طرح فروش فوری اجرا می‌کند؟ برخی از این نظرات کاربران تجارت‌نیوز را در زیر بخوانید:

«سلام هنوز ماشینای پارسال رو ندادن دارن بازفروش فوری میکنن واقعا باید چکار کرد با این شرکت سایپا بنده پارسال ثبت نام کردم برج ۷ تکمیل وجه برج شهریور۹۸بوده قراربود ماشین رو ۳۰روزه بدن حالاشده ۹۲روز هنوز از فاکتور خبری نیست چه برسه به تحویل خودرو محمدهستم از خراسانه رضوی شهرستانه بردسکن»

«شما اول اون ماشین‌های ثبت نامی که الان یکساله امروز و فردا میکنیم بدین بعدباز مخ بزنین»

«من شهریور ۹۷ از شرکت سایپا تیبا۲ ثبت نام کردم و خرداد ۹۸ تکمیل وجه کردم ولی بعد از ۵ ماه خودرو هنوز فاکتور نشده! جالب اینجاس همون خودرو را دوباره در برنامه های فروش جدید با تحویل ۳۰ روزه میش فروش میکنن درحالیکه هنوز به تعهدات سال قبل خودشون عمل نکردن…! مفاد قراردادها هم کاملا یک طرفه و به نفع خودروساز هست کسی هم از مصرف کننده حمایت نمیکنه! مردم باید مراقب باشن عملا سرشون کلاه نره»

«بنده پارسال برج ۷ یک پراید ثبت نام کردم که داخل فاکتور تحویل خودرو اخرشهریور۹۸بوده ودرتاریخ۹۸/۶/۹تکمیل وجه کردم که داخل فاکتور تحویل خودرو ۳۰روز بعد از تکمیل وجه بود حالا باگذشت ۳ماه ازفاکتور خبری نیست مسئولین چه برسه به تحویل خودرو تازه خودرو اولی هم هستم که شرکت سایپا اعلام کرده بود در اولویت هستن خودرو اولی ها کسی نیست حرفه منو جواب بده یا پیگیری کنه ماکه بریدیم از این کارای شرکت سایپا شماره پذیرشم ۹۲۸۸۶۱۸هستش»

«مهم ترین نکته عدم صداقت مدیران سایپا هستش، عدم صداقت، وگرنه ما هیچ مشکلی نداریم، من خودم حواله برلیانس ۳۳۰ اتومات تحویل اذر ۹۷ دارم ، اما به هیچ وجه به مدیران سایپا اعتماد نمیکنم و پیگیر تحویل خودرو از طریق شکایت به تعزیرات هستم ، با طرح تیدیل فقط از چاله به چاه میفتیم ، ممنون که مشکلات خیلی از هم وطنان رو مطرح کردید ، این مشکل گرفتاری خیلی از مردم هستش ، ای کاش رییس قوه قضایی هم دخالت کنند»

«در مهرماه سال ۹۷ برای پراید تحویل ماه تیر ۹۸ ثبت نام کردم و در تیر ماه ۹۸ بنا به درخواست شرکت در نمایندگی شهرستان گرمی تکمیل وجه کردم وهنوز خبری نسیت و کسی هم جوابگو نمی باشد»

«سلام من آبان ماه ۹۷ از ایران خودرو ماشین خریدم یعنی ثبت نام کردم وطبق قرارشون پول بحسابشون ریختم الان دهم آذر ماه ۹۸ است دوماه هم از تاریخ تحویل گذشته ولی هنوز دعوت نامه هم ندادند»

«من برج ۷ سال ۹۷ ساینا ثبت نام کردم برج ۳ تکمیل وجه کردم . الان رفتم امور مشتریان سایپا با وقاهت تمام میگه اگه رینگ الومینیومی میخوای فاکتور کنیم برات . بعد میگه باید ۳ میلیون بریزی به حساب ….. اخه من موندم شما که ماشینو تولید میکنید نمیتونید رینگشو عوض کنید فولادی بزارید یا میخوایید سه تومنو بگیرید؟»

به نظر می‌رسد عدم تحویل خودرو مشتریان توسط این دو خودروساز کشور به قوت خود باقی خواهد ماند؛ چون طبق گفته دبیر اول کمیسیون صنایع و معادن مجلس، خودروسازان باید تا پایان سال تعهدات خود را عملی کنند اما با پیش‌فروش‌هایی که از سر گرفته شده و اضافه شدن به تعداد شاکیان پرونده شکایت مردم از خودروسازی‌ها همچنان باز خواهد ماند.

  • تاریخ انتشار : 05 December 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :