بررسی کوتاه نسل جدید پژو ۲۰۰۸ - شرکت لیزینگ ایران خودرو

داستان حضور پژو در ایران یکی از پرغصه ترین حکایت های صنعت خودروسازی جهان به شمار می رود. کراس اوور پژو ۲۰۰۸ قرار بود اولین گام بزرگ پسا برجامی شیر پیر فرانسوی در ایران باشد اما با بازگشت مجدد تحریم ها تمامی رشته های این شرکت پنبه شد اما این مسئله باعث نشده تا کار پژو متوقف شود و این شرکت با انقلاب در طراحی محصولات خود نسل جدید ۲۰۰۸ را برای سال ۲۰۲۰ معرفی کرد.

نسل جدید پژو ۲۰۰۸ ۱۵ سانتی متر طول بیشتری به نسبت نسل قبل آن دارد و بر پایه پلت فرم CMP پژو ساخته شده است. این پلت فرم امکان استفاده از قوای محرکه احتراق داخلی، هیبریدی و یا تمام الکتریکی را برای تمامی زیربرندهای گروه PSA یعنی سیتروئن، دی اس و واکسهال داشته و با ادغام PSA و FCA در محصولات فیات کرایسلر نیز از این پلت فرم استفاده خواهد شد.

مهم ترین دلیل این کار قوانین سخت گیرانه بر سر کاهش تولید گازهای گلخانه ای است. در نتیجه شرکت ها موظف هستند تا بخشی از تولیدات خود را به صورت تمام برقی و یا هیبریدی تولید کنند.

پژو ۲۰۰۸ با موتور ۱٫۲ لیتری توربوشارژر شده ۳ سیلندر بنزینی توانایی تولید ۹۹ و ۱۲۹ اسب بخار قدرت را دارد. مدل الکتریکی نیز توانایی تولید ۱۳۴ اسب بخار قدرت را دارد.

پژو ۲۰۰۸ با قیمت پایه ۲۰ هزار تا ۳۰ هزار پوندی در مدل های احتراق داخلی عرضه می شود و مدل برقی نیز قیمتی برابر با ۲۸ هزار پوند دارد.

در داخل اتاق فضا برای ۴ سرنشین بزرگسال به همراه ۳۶۰ لیتر فضای صندوق فراهم است.

طراحی اتاق سه بعدی پژو موسوم به i-Cockpit نیز همان ویژگی ها و ایرادهای که پیش از این در نسل جدید پژو ۲۰۸ مشاهده کردیم را با خود به همراه دارد.

در بخش شاسی نمی توان به دنبال ویژگی خاصی گشت. سیستم تعلیق در جلو از نوع مک فرسون و در عقب از نوع یک تکه است و با یک کراس اوور سایز کوچک محور متحرک جلو طرف هستیم. گرچه کیفیت شاسی و سفتی آن وضعیت بسیار خوبی دارد.

وضعیت تعویض دنده با گیربکس دستی ۶ سرعته بسیار خوب است. مسئله ای که پیش از این در محصولات پژو دیده نمی شد. یکی از مهم ترین دلایل نیز مشاوره و سابقه طولانی مهندسین اوپل/واکسهال در مدل های گیربکس دستی است. گیربکس ۸ سرعته اتوماتیک نیز عملکرد نرم، بدون تاخیر و بی سر و صدایی دارد.

فرمان سبک است و در زمان چرخاندن آن به طور طبیعی وزن آن افزوده می شود. کیفیت سواری با لاستیک ۱۷ اینچی (۲۱۵/۶۰ میشلن) بسیار مناسب است و با این که ۲۰۰۸ از یک هاچبک معمولی ارتفاع بیشتری دارد خبری از ناپایداری در بدنه و کنترل خودرو نیست.

2008

مدل برقی پژو ۲۰۰۸ نیز با همراهی یک باتری ۵۰ kWh ظرفیت کمتری به نسبت هیوندای کونا و کیا e-Niro با باتری ۶۴ kWh دارد. برد حرکتی آن نیز در استاندارد WLTP برابر با ۳۱۰ کیلومتر ارزیابی شده است. پژو این باتری ها را ۸ سال گارانتی می کند و در زمان فروش مجدد خودرو به شما گواهی ظرفیت باتری می دهد.

مدل برقی به لطف گشتاور بیشتر (۳۰۰ نیوتن متر) شتاب گیری اولیه عالی دارد اما از آنجا که وزن آن ۳۰۰ کیلوگرم به نسبت مدل احتراق داخلی بیشتر است بدنه حرکت لخت تری دارد.

در پایان مهندس ارشد پروژه ۲۰۸ و ۲۰۰۸ جدید اعتقاد دارد که اگر مدل های برقی این دو فروش مناسبی در بازار خودرو نداشته باشند نشان دهنده این است که هنوز بازار برای حضور گسترده خودروهای برقی آماده نیست.

  • تاریخ انتشار : 04 December 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :