طرح آزمایشی فروش صندلی اتوبوس در تهران اجرایی می شود - شرکت لیزینگ ایران خودرو

از افزایش قیمت بنزین تا انتشار خبر افزایش غیر رسمی فروش صندلی اتوبوس ظرف کمتر از یکماه که می تواند بسیار حاشیه ساز باشد. البته حالا حواشی مربوط به اعلام خبر ناگهانی افزایش قیمت بنزین تا حد زیادی فروکش کرده است اما منتشر شدن خبر فروش صندلی های اتوبوس در روز جمعه در نوع خود بسیار عجیب به نظر می رسد.

با این حال واقعیت این است که بنا به گفته های پیمان سنندجی، مدیرعامل سازمان اتوبوس رانی شهر تهران، طرح فروش صندلی اتوبوس از طریق بلیط قرار است تنها در مسیر های خاصی و در ساعات خاصی که اوج رفت و آمد است به شکل آزمایشی اجرا شود و برخلاف خبرهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی، هنوز خبری از فروش صندلی اتوبوس به شکل دائمی مطرح نشده است.

پیمان سنندجی در این رابطه می گوید: «به طور مثال مسیر میدان ونک به آزادی در ساعات پیک ترافیک مسافران زیادی دارد ولی در ساعات غیرپیک تعداد مسافران به شدت کاهش می‌یابد. بر همین اساس می‌توانیم برای دو ساعتی که اوج ترافیک است، فروش ساعتی صندلی‌های اتوبوس را انجام دهیم. به طور مثال مسافرین می‌توانند از ساعات ۷ تا ۷:۱۰ را یک صندلی برای خود خریداری کنند.»

فروش صندلی اتوبوس

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهر تهران بیان داشت: «سیستمی نیز در این زمینه تهیه شده و امیدواریم در آذرماه راه‌اندازی شود، البته نرخ بلیت این صندلی‌ها کمی بیشتر از اتوبوس‌های معمولی است ولی راهکار مناسبی با توجه به شرایط موجود پیش‌بینی می‌شود.»

از طرف دیگر : «خرید صندلی و رزرو آن سبب می‌شود تا متوجه شویم میزان تقاضا در یک مسیر چه تعداد است و بر همان اساس اتوبوس به تعداد مناسب در زمان خاص پیش‌بینی کنیم. همچنین این موضوع سبب می‌شود که رانندگان اتوبوس‌ مجبور نباشند با سرفاصله کوتاه یا مسافران اندک تردد کنند.»

سنندجی گفت: «برای مسیر نیایش ـ جنت آباد و ونک ـ‌ آزادی در ساعات خاص که مسافران زیادی دارند، فروش صندلی‌های اتوبوس به صورت پایلوت آغاز خواهد شد و مسافران می‌توانند به صورت اینترنتی مشابه اتوبوس‌های بین‌شهری صندلی رزرو کنند.»

فروش صندلی اتوبوس

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهر تهران خاطرنشان کرد:« همچنین جهت افزایش ظرفیت اتوبوس‌ها در پایتخت ساماندهی اتوبوس‌های دربستی که مربوط به سرویس ادارات است را در دستور کار قرار دادیم و براساس بررسی‌ها مسیرهایی مشابه که اتوبوس‌های آن مسافران اندکی دارند، ادغام شده و درواقع همه مسافران با یک اتوبوس جابجا خواهند شد.»

حال باید منتظر ماند و دید که جزییات بیشتر یا تکذیبیه احتمالی طرح فروش صندلی اتوبوس در روزهای آینده چه خواهد بود اما در پی مطرح شدن این خبر، ابهامات زیادی در فضای مجازی مطرح می شود که باعث دلسردی افراد مختلف از بهینه سازی سیستم حمل و نقل عمومی شده است.

  • تاریخ انتشار : 06 December 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :