ساعت طرح ترافیک از روز شنبه تغییر می‌کند - شرکت لیزینگ ایران خودرو

در پی شیوع ویروس کرونا در ایران، حفظ بهداشت فردی و توصیه برای پرهیز از حضور در امکان عمومی و شلوغ باعث شده تا برخلاف همیشه کارشناسان استفاده از خودروهای شخصی به جای خودروهای حمل و نقل عمومی و مترو را توصیه کنند، حالا مسئولان شهری نیز تصمیم گرفته اند تا در همین راستا ساعات اجرای دو طرح ترافیک و کاهش آلودگی را برای مدتی کاهش دهند.

ساعت طرح ترافیک از روز شنبه تغییر می‌کند [به روز رسانی] – اردیبهشت ۹۹

مناف هاشمی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران:

  • طرح مناسب‌سازی قیمت ماسک‌ها از روز شنبه در مترو‌ها آغاز می‌شود.
  • در همه نقاط تهران وضعیت ترافیک تقریبا مطلوب و مساعد است.
  • ساعت طرح ترافیک کلانشهر تهران اصلاح شد و مقرر شد ساعت طرح ترافیک از روز شنبه از ۸ صبح تا ۴ بعد از ظهر باشد.

تردد در محدوده طرح ترافیک بدون پرداخت عوارض قانونی نیست [به روز رسانی] – فروردین ۹۹

محسن هاشمی در حاشیه دویست و نهمین جلسه شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران درباره لغو طرح ترافیک در پایتخت اظهار داشت: «نظر من هم مشابه آقای علیخانی است و معتقدم که زمانی که در ستاد کرونا موضوع لغو طرح ترافیک مطرح بود حناچی باید لایحه دو فوریتی درباره این مسأله به شورای شهر ارسال می‌کرد.»

وی افزود: «پرداخت عوارض طرح ترافیک پروسه قانونی است و برای احترام به تصمیمات شورا این موضوع باید به اعضای شورای شهر ارائه می‌شد.»

رئیس شورای شهر تهران گفت: «شهرداری باید سریع‌تر اقداماتی انجام دهد تا پرداخت نکردن عوارض توسط شهروندان قانونی باشد و باید توجه داشت هدف ما گرفتن عوارض نیست بلکه بحث اجازه مطرح است.»

هاشمی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه انتصاب سیدمناف هاشمی به عنوان معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران حاشیه‌ساز است و چرا این اقدام صورت گرفته، گفت: «من حاشیه‌ای در این مورد نمی‌بینم.»

وی در پایان به جلسه امروز شورای شهر اشاره کرد و گفت: «جلسه شورا به فعالیت عادی خود بازگشت و جلسات قبلی تنها مباحث مرتبط با کرونا مطرح بود امروز از ۹ دستور جلسه ۸ مورد به بحث و تصمیماتی نیز گرفته شد.»

هاشمی خاطرنشان کرد: «علاوه بر اینکه چندین طرح یک فوریتی مطرح و به تصویب رسید تعدادی نماینده نیز برای ستادهای مختلف از جمله ستاد مدیریت جمعیت تهران و مسائل مرتبط با خانواده انتخاب شدند.»

لغو طرح ترافیک تا نابودی کرونا در تهران ادامه دارد [به روز رسانی] – فروردین ۹۹

سرپرست معاونت ترافیک شهرداری تهران اعلام کرده است:

تا زمانی که کرونا در تهران وجود دارد لغو طرح‌ترافیک نیز ادامه خواهد داشت.

آمار مسافران مترو با لغو طرح ترافیک تنها دو درصد کمتر شده است، چرا که مسافران مترو با مسافران خودروهای شخصی یکسان نیستند و دو گروه متفاوت‌اند.

ضرر و زیان روزانه شهرداری از عدم اجرای طرح ترافیک ۹۹ چقدر است؟ [به روز رسانی] – فروردین ۹۹

روز شنبه و در پی اجرایی شدن طرح‌ترافیک ۹۹ در تهران، وزارت بهداشت وارد عمل شد و اجرای این طرح را در راستای کاهش استفاده از وسایل نقلیه عمومی تا اطلاع ثانونی لغو کرد.

در همین رابطه عمار سعیدیان‌فر، مدیر واحد ساماندهی محدوده‌ها و طرح‌های ترافیکی شهرداری تهران درباره اجرای طرح ترافیک در پایتخت و انتقاد بسیاری از اعضای شورای شهر در این زمینه اظهار داشت: «هفته گذشته که طرح‌ترافیک در پایتخت لغو شده بود بسیاری در شورای شهری‌ها درخواست اجرای آن را داشتند داشتند و اکنون که طرح به اجرا درآمده درخواست لغو آن را دارند.»

وی با اشاره به اینکه اجرای طرح‌ترافیک چقدر سبب افزایش مسافران حمل و نقل عمومی به ویژه مترو می شود، گفت: «قطعاً این مساله بر تعداد مسافران مترو تاثیر گذار است ولی باید توجه کنیم که وقتی طرح‌ترافیک در پایتخت لغو می شود ما با قفل شدگی معابر مواجه می شویم که این مساله نیز دردسرساز است.»

سعیدیان‌فر در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه درآمد شهرداری تهران از اجرای طرح ترافیک چقدر است؟ گفت: «درآمد شهرداری حاصل از طرح ترافیک روزانه یک میلیارد و نیم است که این رقم در یک سال به حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیارد تومان می‌رسد.»

چرا جریمه ورود به محدوده طرح ترافیک به ۱۰۰ هزار تومان افزایش یافت [به روز رسانی] – فروردین ۹۹

یوسف حجت درباره افزایش جریمه ورود غیر مجاز به محدوده طرح ترافیک اظهار کرد: «با توجه به اینکه جریمه ورود غیر مجاز به محدوده طرح ترافیک بازدارندگی لازم را نداشت نسبت به افزایش آن اقدام شد.»

وی ادامه داد: «با افزایش جریمه به مبلغ ۱۰۰ هزار تومان مردم تشویق به خرید عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک خواهند شد؛ رقم جریمه باید به اندازه کافی از مبلغ طرح ترافیک گران‌تر باشد بنابراین طبق محاسبات انجام شده، این رقم تعیین شده است.»

سرپرست معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران تصریح کرد: «این مصوبه در سال جاری اجرایی می‌شود و اگر فردی مجوز ورود به محدوده طرح ترافیک را از طریق سامانه تهران من رزرو نکند مجبور به پرداخت ۱۰۰ هزار تومان جریمه خواهد شد. به گفته حجت، مبلغ جریمه به خزانه پلیس واریز می‌شود.»

ساعت جدید اجرای طرح ترافیک در تهران مشخص شد [به روز رسانی] – فروردین ۹۹

معاونت حمل و نقل شهرداری تهران اعلام کرده است:

از شنبه ۲۳ فروردین طرح ترافیک از ساعت ۷:۳۰ صبح تا ۱۹ بعد از ظهر اجرا می‌شود. از ساعت ۱۴ تا ۱۶ بعد از ظهر شهروندان فرجه دو ساعته خواهند داشت که از داخل طرح یک بار خارج شوند. برای هفته آینده نیازی به رزرو طرح ترافیک نیست.

جریمه ورود به منطقه طرح ترافیک ۵ برابر شد [به روز رسانی] – فروردین ۹۹

براساس این مصوبه و بند ۱۲۶ جریمه تردد غیرمجاز وسایل نقلیه در محدوده‌های ممنوع مصوب در شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور و شورای هماهنگی ترافیک استان‌ها که به طور موقت از طرف پلیس راهور ممنوع اعلام می‌شود، مبلغ یک میلیون ریال است.

براین اساس مبلغ جریمه ورود به منطقه طرح ترافیک از ابتدای اردیبهشت ماه از ۲۰هزار به ۱۰۰ هزار تومان افزایش می‌یابد.

جزئیات طرح ترافیک سال ۹۹ [به روز رسانی] – فروردین ۹۹

طرح ترافیک سال جدید از ۲۰ فروردین اجرایی می‌شود. مدیر واحد ساماندهی طرح‌ها و محدوده‌های ترافیکی شهرداری تهران جزییات تسهیلات جدید شهرداری تهران، برای تردد ساکنان محدوده طرح‌های ترافیکی در سال جاری را ارائه کرد.

طرح از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۹ به جز روزهای پنج‌شنبه و تعطیلات رسمی اجرا می‌شود. به دلیل شیوع ویروس کرونا فعلاً از ساعت ۸ صبح تا ۱۷ اجرایی می‌شود. ساکنان محدوده طرح قبل از ساعت ۹ صبح یک خروج رایگان و بعد از ساعت ۱۶ یک ورود رایگان دارند و نرخ تعرفه برای آنها نیم‌بها بود.

امکان رزرو سالیانه طرح وجود ندارد و نهایتاً بازه زمانی برای رزرو هفتگی است. انصراف از رزرو طرح، تا قبل از ساعت ۶ صبح امکانپذیر است و رزرو بلااستفاده طرح، جریمه دارد.

۲۰ روز تردد رایگان برای پلاک‌های تهران و ۱۵ روز تردد رایگان برای پلاک‌های سایر مناطق همچنان پابرجاست. فردی که فقط از طرح خارج می‌شود یک بار تردد در طرح داشته هزینه طرح را باید بپردازد.

آغاز طرح ترافیک ۹۹ از ۱۶ فروردین/اجرای طرح از ساعت ۸ الی ۱۷ [به روز رسانی] – فروردین ۹۹

سرپرست معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه طرح ترافیک سال ۱۳۹۹ از ۱۶ فروردین ماه آغاز می‌شود، گفت: بنابر اعلام شورای ترافیک تهران، ساعت محدوده‌های ترافیکی نیز به روند گذشته یعنی از ۸ صبح الی ۱۷ عصر تا اطلاع ثانوی خواهد بود.

ساعات اجرای طرح ترافیک و طرح زوج و فرد پنج شنبه ها

طبق رویه چند سال گذشته، ترافیک تهران در روزهای پایانی سال به شدت افزایش می یابد. درست است که دستگاه های زیادی به صورت هم عرض تلاش می کنند که این ترافیک را کنترل کنند، اما کافی است که پشت یک ترافیک سرسام آور، یک ساعت بی حرکت باقی بمانید تا این فکر به ذهنتان خطور کند که هیچ کس حواسش به ترافیک نیست. تشدید ترافیک و زمان کشی از یک سو و آلودگی و آلایندگی از سوی دیگر بر شهروندان بی تأثیر نیست.
سردار محمدرضا مهماندار در خصوص طرح ترافیک در روزهای پایانی سال اعلام کرد:

از پنج شنبه ۲ اسفند در شهر تهران طرح ترافیک و طرح زوج و فرد اجرا می‌شود.

طرح ترافیک

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ در خصوص اجرای طرح ترافیک و طرح زوج و فرد برای اسفند ماه سال جاری گفت: با نزدیک شدن به عید نوروز شاهد افزایش حجم تردد در پنج‌شنبه‌های ماه اسفند و حضور مردم در مراکز خرید و مناطق مرکزی شهر خواهیم بود.
با توجه به ترافیک شدید این مناطق ساعت اجرای طرح ترافیک و ساعت اجرای طرح زوج و فرد در روزهای پنج‌ شنبه از ساعت ۶:۳۰ صبح تا ۱۳ اجرا می‌شود.
وی در ادامه افزود: اتخاذ این تصمیم به دلیل درخواست مردم و تسهیل در امور کسبه بازار و مراکز فروش بوده و توصیه می‌شود، شهروندان برای تردد در نواحی طرح ترافیک و طرح زوج و فرد از وسایل نقلیه‌ی عمومی استفاده کنند.

اعلام این خبر در شرایطی انجام می شود که مسئولان پایتخت به تازگی از عدم کارکرد مناسب طرح زوج و فرد در تهران خبر داده اند و در این راستا برنامه ای برای اجرای یک طرح جایگزین زوج و فرد برای سال ۹۸ را اعلام کرده اند. بنابراین در شرایطی که به گفته ایشان طرح زوج و فرد از کارایی لازم برخوردار نیست، گسترش محدوده زمانی اجرای آن به شب عید و روزهای شلوغ اسفند ماه تا حدی عجیب به نظر می رسد.

ساز و کار اعتراض به اخذ عوارض ورود به محدوده‌های ترافیکی [به روز رسانی] – اردیبهشت

یکی از مشکلات صاحبان خودرو در پایتخت اعمال جرایم و عوارض است که به دلیل تردد در محدوده‌های ترافیکی برای آن‌ها ثبت می‌شود.
این جرایم و عوارض خودرو‌ها به شکلی است که همواره رانندگان به آن اعتراض دارند و خود را مشمول عوارضی که در فهرست تخلفات آن‌ها آمده است نمی‌دانند و در برخی از موارد صاحبان برخی از خودرو‌ها اعلام می‌کنند که خودرو‌های آن‌ها ماه‌ها در پارکینگ منزل است، اما برای آن تخلف و عوارض ثبت شده است.
شهرداری تهران در کنار جریمه ورود غیر مجاز به محدوده‌های ترافیکی پایتخت به دلیل آن که تردد آن‌ها عارضه ایجاد می‌کند، این اختیار را دارد تا سقف ۱۰۳ هزار خودرو در روز عوارض دریافت کند.
موضوع رسیدگی به اعتراض شهروندان به عوارض ورود به محدوده‌های ترافیک در کمیسیون ماده ۷۷ شهرداری تهران مورد بررسی قرار می‌گیرد و پس از ثبت درخواست رسیدگی به اعتراض آن‌ها موضوع به سازمان ترافیک شهرداری و سپس به اداره صدور آرم ارجاع داده می‌شود.
این شکل از اعمال جریمه و عوارض بیشتر به دلیل مخدوش کردن پلاک از سوی برخی رانندگان است که پس از اعتراض مالکان خودرو با بررسی مجدد دوربین‌ها اگر احراز شود که ثبت تخلف به دلیل مخدوش کردن پلاک خودرو دیگری است، عوارض مربوطه حذف می‌شود و در ادامه همان کد تخلف نیز از سوی پلیس حذف می‌شود.
شهروندان می‌توانند برای ثبت شکایت خود به کمیسیون ماده ۷۷ واقع در خیابان بهشت ساختمان معاونت اقتصادی مراجعه کنند.

  • تاریخ انتشار : 29 April 2020
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :