طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ چطور کارت سوخت را ضدعفونی کنیم؟ - شرکت لیزینگ ایران خودرو

با گذشت نزدیک به دو ماه از رسمی شدن ورود ویروس کرونا به کشور و در شرایطی که اغلب کشورهای درگیر با ویروس کرونا نسبت به قرنطینه کامل شهرها و شهروندان اقدام کرده اند، سرانجام طرح فاصله گذاری اجتماعی در ایران ابلاغ شده است که مهمترین جزییات آن به شرح زیر است:

چطور کارت سوخت را ضدعفونی کنیم؟ [به روز رسانی] – ۸ اردیبهشت

باتوجه به اینکه پمپ بنزین‌ها یکی از مکان‌های پر خطر جولان شیوع ویروس کرونا شناخته شده‌اند لازم است تا ضد عفونی کارت‌های سوخت مورد توجه قرار گیرد، مخصوصا در شرایطی که افراد عملیات سوخت گیری را به اپراتورها واگذار می‌کنند می بایست این مساله به طور جدی رعایت شود.

فاطمه کاهی – سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی – در این رابطه گفت: «تقاضای ما از مردم این است که در نحوه‌ی ضدعفونی کردن کارت سوخت دقت کافی را داشته باشند و از موادی همچون وایتکس برای ضدعفونی کردن کارت استفاده نکنند.»

وی با بیان این‌که لازم است برای ضدعفونی کردن کارت‌های سوخت از پنبه آغشته به ماده ضدعفونی کننده پایه الکلی استفاده کنند، اظهار کرد: «باید از موادی استفاده شود که میزان درصد الکل آن ۶۵ تا ۷۰ درصد باشد.»

سخنگوی شرکت ملی پخش فراورده های نفتی ادامه داد: «این مساله بسیار مهم است چرا که روش نادرست برای ضدعفونی کردن کارت سوخت موجب از بین رفتن آن می‌شود، لذا تقاضای ما این است که مردم به این مساله توجه ویژه داشته باشند.»

وی با بیان اینکه استفاده از پنبه آغشته به ماده ضدعفونی کننده پایه الکلی برای انجام این کار کافی است، تصریح کرد: «برای ضدعفونی کارت های سوخت از اسکاج و مایع ظرفشویی استفاده نشود چراکه این کار نیز به کارت های سوخت آسیب وارد می کند.»

مراکز شماره‌گذاری تا ساعت ۱۷ خدمات‌‌‌ ارائه می‌کنند [به روز رسانی] – ۸ اردیبهشت

سردار هادیانفر اعلام کرد: «مراکز شماره‌گذاری تا ساعت ۱۷ خدمات‌‌‌ ارائه می‌کنند. در این مراکز برای حفظ سلامتی مردم، الزامات بهداشتی به صورت جدی در مراکز شماره‌گذاری رعایت می‌شود.»

وی همچنین گفت: «لازم است مراجعین هنگام حضور در مراکز شماره‌گذاری از ماسک و دستکش استفاده کنند.»

استفاده از ماسک در مترو تهران اجباری می شود[به روز رسانی] – ۶ اردیبهشت

به نوشته باشگاه خبرنگاران جوان، استفاده از ماسک در مترو تهران اجباری می شود.

علیخانی، عضو شورای شهر تهران جزئیات مصوبه شیوه نامه استفاده از مترو در اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی را به شرح زیر اعلام کرده است:

  • استفاده از ماسک در زمان سوار شدن به مترو برای تمامی مسافران الزامی شده است.
  • بلیت تک سفره به شکل نقدی عرضه نمی شود و تبادل پول از گیشه‌های فروش بلیت حذف شده است.
  • همچنین از ورود مسافران مشکوک به علائم ابتلا به داخل شبکه و ایستگاه‌های مترو با همکاری شرکت شهر سالم ممانعت به عمل می آید.

شروع به کار مراکز شماره‌گذاری و آموزشگاه‌های رانندگی از شنبه آینده [به روز رسانی] – ۴ اردیبهشت

سردار سید کمال هادیانفر افزود: «با توجه به پروتکل‌های بهداشتی ابلاغی و بازدیدهای مکرر تیم‌ها، هیأت‌ها و مسوولان پلیس راهنمایی و رانندگی در تهران و تمام استان‌ها از مراکز شماره‌گذاری و آموزشگاه‌های رانندگی و بازدید تهایی که توسط تیم‌های نظارتی پلیس راهور انجام شده، تمام مراکز شماره‌گذاری از روز شنبه ۶ اردیبهشت ماه آماده ارائه خدمت به هموطنان سراسر کشور خواهند بود.»

وی اظهار داشت: برای مدیریت و پیشگیری از تجمع مقرر شد ارائه خدمت در مراکز شماره‌گذاری بر اساس پلاک زوج و فرد باشد به این شکل که در روزهای زوج فقط به خودروهای ورودی با پلاک زوج و در روزهای فرد برای خودروهای ورودی با پلاک فرد خدمات ارائه خواهد شد.»

سردار هادیانفر ادامه داد: «پلیس راهور ناجا تمام تلاش خود را کرده تا تمام پروتکل‌های ابلاغی در راستای حفظ سلامت هموطنان در مراکز شماره‌گذاری و آموزشگاه‌های رانندگی رعایت شود.»

وی افزود: «آموزشگاه‌های رانندگی هم مانند مراکز شماره‌گذاری ارائه خدمت خواهند کرد، لیکن برابر بازدیدهای صورت گرفته برخی از آموزشگاه‌ها تاکنون موفق به برقراری پروتکل‌های بهداشتی نشده اند و به آنها اجازه فعالیت داده نمی شود، بدیهی است به محض اینکه این قبیل آموزشگاه‌ها استانداردهای بهداشتی لازم را فراهم کنند به آنها مجوز لازم ارایه خواهد شد.»

سردار هادیانفر تصریح کرد: «از هموطنان می‌خواهیم ضمن همراهی با تمهیدات بهداشتی به مراکز با همراه داشتن ماسک و دستکش مراجعه و در هنگام دریافت خدمات فاصله فیزیکی با دیگران را رعایت کنند.»

توصیه‌هایی در مورد سوختگیری ایمن در روزهای کرونایی [به روز رسانی] – ۴ اردیبهشت

در صورت نیاز، اگر با قصد گرفتن سوخت از منزل خارج شدید حتما با خودتان حداقل یک عدد دستکش یکبار مصرف به همراه داشته باشید، هنگام رسیدن به محل سوخت گیری به هیچ چیز دست نزنید و ابتدا یکی از دستانتان را به دستکش مجهز کنید سپس با دست دیگر کارت سوخت را در محل کارت دستگاه قرار دهید.

در ادامه کارت را با دقت و بدون تماس دست با دستگاه وارد محل کارت خوان کرده و با دست دستکش دار رمز خود را روی صفحه کلید دستگاه وارد کنید و همچنین از تماس مستقیم با دسته نازل در جایگاه سوخت خودداری کنید.

با دست دستکش دار دسته نازل را بردارید سوخت گیری کنید و پس از اتمام سوخت گیری، با دست بدون دستکش کارت سوخت را از دستگاه بردارید و در جیب بگذارید.

تا حد امکان کارت را به اپراتور پمپ بنزین ندهید و سعی کنید خودتان شخصا کارت را در دستگاه اخذ وجه سوخت بکشید، سپس از پراتور بخواهید که رمز شما را وارد کند و یا خودتان با دست دستکش دار رمز کارت خود را وارد کنید.

در نهایت دستکش را طوری از دستتان خارج کنید که هیچ جای بدنتان با قسمت رویی دستکش که در تماس با دستگاه و نازل قرار گرفته است تماس پیدا نکند و همچنین بلافاصله دستکش را در اولین سطل زباله نزدیک خودتان(ترجیحا دربسته) بیندازید.

در صورتی که به پمپ بنزین رفته و دستکش همراه تان نبود، حتما دقت کنید و یک دستمال کاغذی به دور انگشتان بپیچید به طوری که انگشتان شما با دکمه‌های دستگاه تماس پیدا نکند، سپس دستمال کاغذی را بلافاصله در اولین سطل زباله نزدیک خودتان (ترجیحا دربسته) بیندازید.

در اولین فرصت دست و صورت خود را بشویید، باک خودرو را کامل پر کرده تا کمتر به ایستگاه های پمپ بنزین و گاز مراجعه کنید، همچنین جایگاه داران مکلف اند تمامی نازل‌ها، صفحه کلید دیسپنسرها و سرویس های بهداشتی را به طور مستمر با مواد ضدعفونی کننده مناسب پاک سازی کنند تا بنزین زدن برای مراجعه کنندگان با خطر کمتری مواجه باشد.

همچنین شهروندان در صورت برخورد با جایگاهی که دستکش و دستمال کاغذی در دسترس نگذاشته می توانند با شماره گویای ۰۹۶۲۷ تماس بگیرند.

آغاز فعالیت مراکز شماره‌گذاری خودرو به صورت زوج و فرد [به روز رسانی] – اردیبهشت ۹۹

مراکز شماره‌گذاری خودرو که از تاریخ ۲۶ اسفندماه سال گذشته به دنبال شیوع ویروس کرونا به پیشنهاد پلیس و موافقت ستاد ملی مقابله با کرونا، تعطیل شده بود، از امروز آغاز به کار خواهند کرد.

بر اساس اخبار منتشر شده، بازگشایی مراکز شماره‌گذاری خودرو منوط به رعایت پروتکل‌های بهداشتی اعلام‌ شده از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا است. همچنین این مراکز از امروز خدمات خود را به متقاضیان به‌صورت زوج و فرد ارائه می‌دهند.

در شرایطی مراکز شماره‌گذاری خودرو کار خود را از امروز آغاز خواهند کرد که نمایشگاه‌های خودرو از ابتدای هفته گذشته (۳۰ فروردین ماه) این امکان را یافته بودند که با مجوز ستاد ملی مبارزه با کرونا فعالیت خود را آغاز کنند. هر چند که نمایشگاه‌های خودرو بعد از اتمام تعطیلات نوروزی همانند بسیاری از اصناف دیگر اجازه فعالیت نداشتند، اما این به آن معنا نبود که خرید و فروشی در بازار اتفاق نیفتد؛ چرا که سایت‌های فعال خرید و فروش خودرو در غیاب نمایشگاه‌ها به‌طور کج‌دار و مریز آگهی خودرو منتشر می‌کردند و معاملات اندکی هم اتفاق می‌افتاد.

با این حال قیمت‌های ارائه‌ شده در فضای مجازی چندان قابل استناد نبود چرا که‌ لحظه‌ به ‌لحظه با تغییراتی همراه بود. اما بعد از باز شدن نمایشگاه‌های خودرو نیز بازار خودرو فعالیت خود را به‌طور رسمی آغاز نکرد؛ زیرا مراکز شماره‌گذاری تعطیل بودند. در این زمینه بسیاری از فعالان بازار تاکید داشتند که آغاز به‌ کار رسمی بازار منوط به بازگشایی مراکز شماره‌گذاری است و تا زمانی که این مراکز بازگشایی نشوند، هر نوع خرید و فروش و تعیین قیمت خودرو با توجه به اینکه بازار کار خود را به‌ طور رسمی آغاز نکرده است، نمی‌تواند ملاک قیمت محصولات در سال جدید تلقی شود.

حال با توجه به بازگشایی مراکز شماره‌گذاری و به نوعی تکمیل روند قانونی معاملات خودرو این سوال مطرح می‌شود که طی روزهای آتی قیمت خودرو چه سمت و سویی خواهد داشت؟

در حال حاضر که روند قانونی معاملات تکمیل شده است، می‌توان گفت که تعیین قیمت خودرو به نوعی به مکانیزم عرضه و تقاضا برگشته است البته زیر سایه بیماری کووید- ۱۹.

آنچه مشخص است زنجیره خودروسازی به دلیل رعایت پروتکل‌های اعلامی ستاد ملی مبارزه با کرونا امکان تولید با حداکثر ظرفیت را ندارد و به دنبال آن نیز مسیر عرضه به بازار همچنان ناهموار است؛ با این حال ویروس کرونا تنها طرف عرضه را تحت فشار قرار نداده و طرف تقاضا نیز به همین دلیل میل چندانی برای حضور در بازار و خرید خودرو از خود نشان نمی‌دهد و این اتفاق به نوعی تعادل را بین عرضه و تقاضا ایجاد می‌کند. فعالان بازار پیش بینی می‌کنند آغاز به‌ کار نمایشگاه‌های خودرو در کنار بازگشایی مراکز شماره‌گذاری و تکمیل حلقه قانونی معاملات خودرو روی قیمت خودرو اثرگذار خواهد بود و بازار را به سمت تعادل سوق خواهد داد.

اتمام طرح فاصله گذاری اجتماعی ویروس کرونا در حوزه پلیس راه پایتخت [به روز رسانی] – ۳۱ فروردین

سرهنگ "نوراله خادم" با اعلام اتمام طرح فاصله گذاری اجتماعی ویروس کرونا در حوزه ماموریتی پلیس راه، گفت: «طرح فاصله گذاری اجتماعی در حوزه ماموریتی پلیس راه که از هشتم فروردین ماه آغاز شده بود، صبح روز ۳۱ فروردین ماه پایان پذیرفت.»

وی گفت: «این طرح در عملیاتی مشترک در سه مقطه خروجی از شهر تهران با همکاری ماموران یگان امداد پایتخت در آزادراههای " تهران- قم" ، "تهران- شمال" و جاده قدیم "تهران- قم" انجام شده است.»

این مقام انتظامی با بیان اینکه انشاءالله به زودی با مدد الهی کرونا را شکست می دهیم و با افتخار خود را برای استقبال و خدمت به مسافران پسا کرونا آماده می کنیم، ادامه داد: «در این طرح به ۲۱ هزار و ۸۲۲ خودرو اجازه خروج از تهران داده نشد و به یک هزار و ۳۸۹ خودرو اعمال قانون شده است و همچنین ۱۷ خودرو توقیف شد.»

احتمال رزروی شدن مترو تهران [به روز رسانی] – ۳۰ فروردین

یوسف حجت سرپرست معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران درباره فاصله‌گذاری اجتماعی و هوشمند در مترو تهران اظهار داشت: «در مورد فاصله‌گذاری هوشمند فعلا اقدامی نمی‌توانیم در مترو انجام دهیم ولی با کاهش سرفاصله حرکت قطارها تلاش کرده‌ایم حجم مسافر در ایستگاه‌ها را مدیریت کنیم.»

وی با اشاره به اینکه در خط ۲ مترو تهران سرفاصله حرکت قطارها را به کمتر از ۳ دقیقه رسانده‌ایم، گفت: «برای اینکه مانع از حضور بیشتر مسافران در مترو شویم و جلوی ترددها را بگیریم هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌ایم.»

سرپرست معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران ادامه داد: «پیشنهاد رزروی شدن مترو تهران برای کنترل جمعیت مترو و پیشگیری از کرونا مطرح شد که هنوز به تصمیم و جمع‌بندی در این زمینه نرسیده‌ایم چرا که این موضوع می‌تواند مشکلات اجتماعی به همراه داشته باشد.»

حجت خاطرنشان کرد: «آمار مسافران مترو در هفته گذشته نسبت به هفته قبل آن ۱۰۰ هزار نفر افزایش یافته است.»

ممنوعیت دریافت کرایه اضافی از مسافران تاکسی [به روز رسانی] – ۲۸ فروردین

علیرضا قنادان مدیر عامل سازمان تاکسیرانی شهرداری تهران در تشریح جزئیات اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند در ناوگان تاکسیرانی گفت: «ما در ابتدای شیوع ویروس کرونا توزیع اقلام بهداشتی را با اولویت عرضه بین رانندگان بیشتر در معرض خطر آغاز کردیم و اگر وزارت صمت عرضه اقلام بهداشتی را به شهرداری تهران انجام دهد ما نیز عرضه این محصولات در بین رانندگان را گسترش می‌دهیم و از روز شنبه نزدیک به ۱۰ هزار جفت دستکش، ۱۰ هزار ماسک و بین ۲ تا ۳ هزار لیتر مواد ضد عفونی کننده بین رانندگان ناوگان‌تاکسیرانی توزیع می‌کنیم.»

مدیر عامل سازمان تاکسیرانی در واکنش به اخذ کرایه بیشتر از مسافران از سوی رانندگان ناوگان تاکسیرانی گفت: «به طور حتم رانندگان و مسافران طرحی را که برای حفظ سلامت آن‌ها باشد اجرا می‌کنند و باید به این نکته اشاره کنم که اگر قرار بر ادامه بلند مدت طرح فاصله گذاری اجتماعی باشد باید منافع تاکسیرانی که آمار‌ها نشان می‌دهد از زمان شیوع ویروس کرونا تا به امروز ۸۰ درصد درآمدشان کاهش پیدا کرده تامین شود.»

قنادان تصریح کرد: «ابلاغیه سازمان تاکسیرانی شهرداری تهران به خطوط این بود که در اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند (سوار کردن ۳ مسافر در تاکسی) هیچ مبلغ اضافی از مسافران دریافت نشود.»

اعلام مسیرهای جدید اتوبوس و مینی‌بوس‌های رزروی تهران [به روز رسانی] – ۲۸ فروردین

احمد تابنده درباره مسیرهای جدید اتوبوس‌های رزروی اظهار داشت: «بر اساس آنالیزها و درخواست‌هایی که از طریق سایت به همراه انجام گرفت مشخص شد مسافران بیشتر تمایل به استفاده از اتوبوس و مینی‌بوس‌های رزروی خارج از خطوط بی‌آرتی دارند.»

وی افزود: «درخواست‌های زیادی از سوی مسافران از محدوده دهکده المپیک، افسریه و نیاوران به سمت میدان ولیعصر و میدان ونک و مرکز شهر داشته‌ایم و بر همین اساس برخی مسیرهای قبلی تغییر یافت.»

وی بیان داشت: «مسیرهای جدید مینی‌بوس شامل مسیر تهرانپارس به سمت ونک، فاطمی و وزرا، افسریه به سمت ونک، ولیعصر و انقلاب، یافت آباد به سمت ونک، دهکده المپیک به سمت ونک از جمله مسیرهای جدید مینی‌بوس‌ رزروی است و مسیرهای دقیق در جدول انتشاریافته قابل مشاهده است.»

مدیرعامل شرکت اتوبوس‌های رزروی خاطرنشان کرد: «مینی‌بوس‌ها حداکثر ۱۰ نفر ظرفیت دارد و کرایه با ۶۰ درصد تخفیف ۲۵۰۰ درنظرگرفته شده است.»

وی خاطر نشان کرد: «۱۰ مسیر جدید نیز برای اتوبوس‌ها تا فردا مشخص می‌شود که بیشتر از مبدا افسریه، دهکده المپیک و نیاوران به سمت مرکز شهر مانند ولیعصر و انقلاب و ونک بوده و همه اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌های جدید از فردا قابل رزرو خواهد بود.»

افزایش کرایه تاکسی در پی ممنوعیت سوار کردن چهار مسافر [به روز رسانی] – ۲۵ فروردین

ممنوعیت سوار کردن چهار مسافر در تاکسی های شهری، باعث کاهش ۲۵ درصدی درآمد رانندگان تاکسی شده است و طبیعتا این مورد مانعی بر سر راه رعایت این قانون محسوب می شود. از این رو به گفته سردار مهماندار، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ، قرار است تا شورای شهر و سازمان تاکسی رانی نرخ های مصوب جدیدی را برای خطوط تاکسی رانی منظور نمایند تا از ضرر و زیان این قشر زحمت کش جلوگیری شود.

جزئیات رزرو صندلی اتوبوس دربستی در تهران + جدول قیمت [به روز رسانی] – ۲۳ فروردین

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهر تهران از آغاز به کار اپلیکیشن رزرو صندلی اتوبوس‌های دربستی خبر داد و لیست نرخ کرایه را نیز منتشر کرد.

محمود ترفع با بیان اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در اتوبوس‌های خصوصی و عمومی از روز شنبه ۲۳ فرودین ماه گفت: «طرح رزرو صندلی نیز از امروز آغاز می شود؛ اما دقت داشته باشید که این طرح برای اتوبوس‌های حمل و نقل عمومی نیست.»

وی گفت: «این طرح برای ناوگان اتوبوسرانی نیست، بلکه یک استارتاپ، اپلیکیشنی را به نام «به همراه» طراحی کرده که مردم در صورتیکه مایل نباشند از حمل و نقل عمومی استفاده کنند، می توانند با در اختیار گرفتن یک مینی بوس یا اتوبوس خصوصی دربستی، با درج مبداء و مقصد خود، از این طرح برای صندلی‌های این مینی بوس‌ها و اتوبوس‌های دربستی استفاده کنند.»

ترفع با بیان اینکه در این اپلیکیشن، از اتوبوس و مینی بوس‌های دربستی که معمولا برای سرویس کارکنان ادارات فعالند، استفاده می شود، اظهار کرد: «به هیچ عنوان این اپلیکیشن در اتوبوس‌های شرکت واحد، کاربرد ندارد و با رزرو صندلی این اتوبوس‌ها، از تراکم جمعیت جلوگیری می شود؛ چراکه در یک اتوبوس با ظرفیت ۳۰ صندلی، تنها ۱۵ نفر سوار می‌شوند.»

مسیر خطوط دربستی و لیست قیمت آن به شرح ذیل است:

اجرای طرح «فاصله گذاری اجتماعی» در مراکز معاینه فنی [به روز رسانی] – ۲۳ فروردین ۹۹

حسین مقدم مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای تهران، درباره دستورالعمل ابلاغی جدید ستاد ملی مقابله با کرونا به مراکز خدماتی شهرداری تهران، توضیح داد: «بر مبنای این طرح باید فاصله گذاری اجتماعی شهروندان در مراکز معاینه فنی تهران انجام شود. بیشتر مواقع شهروندان با نیروهای مراکز معاینه فنی در یک نقطه در تماس هستند و آن هم قسمت صدور نتایج و گواهی معاینه فنی است؛ در سایر موارد حداقل تماس با شهروندان وجود دارد. در حال حاضر در این قسمت فاصله گذاری اجتماعی برای شهروندان لحاظ شده است.»

وی درباره فعالیت مراکز معاینه فنی، گفت: «از زمان گسترش کرونا در پایتخت، تمامی مراکز معاینه فنی تا به امروز فعال هستند. البته به منظور صیانت از سلامت کارکنان، با حداقل نیروها به شهروندان خدمت رسانی می‌کنیم.»

مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای تهران درباره مهم‌ترین هدف گذاری معاینه فنی در سال جدید، بیان کرد: «انجام حداکثری معاینه فنی خودروهای شهر تهران با کیفیت بالا، هدف گذاری همه ساله ماست. زمانی می‌توان افتخار کرد که تمامی خودروهای شهر تهران حداقل یک بار با کیفیت استانداردهای جهانی معاینه فنی شوند. تمامی نیروهای مراکز معاینه فنی تهران تلاش می‌کنند که خدمات معاینه فنی را از لحاظ کیفی و کمی بهبود ببخشند.»

طرح رزرو صندلی اتوبوس از ۲۳ فروردین اجرا می شود [به روز رسانی] – ۲۲ فروردین ۹۹

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهرداری تهران از اجرای طرح رزرو صندلی اتوبوس از روز شنبه به منظور رعایت فاصله گذاری اجتماعی در ناوگان اتوبوسرانی خبر داد.

محمود ترفع افزود: «تصمیم داریم با استفاده از ظرفیت برنامه‌های موبایلی طرح رزرو صندلی اتوبوس را از روز شنبه به شکل آزمایشی اجرا کنیم، بر این اساس شهروندان می‌توانند با نصب برنامه "به همراه" صندلی اتوبوس خود را رزرو کنند تا از این طریق بتوانیم با واگذاری و ارائه صندلی‌های محدود طرح فاصله گذاری اجتماعی در اتوبوس را اجرا کنیم.»

در اجرای این طرح به هیچ عنوان از ناوگان اتوبوسرانی بخش عمومی و خصوصی استفاده نمی‌شود و این ناوگان به مانند گذشته به سرویس دهی خود ادامه می‌دهد.

تعطیلی مراکز شماره‌گذاری تا اطلاع ثانوی ادامه خواهد داشت [به روز رسانی] – ۲۱ فروردین ۹۹

معاون اجتماعی پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا اعلام کرده است:

از تاریخ ۲۶ اسفندماه سال ۹۸ به دلیل شیوع ویروس کرونا، تمامی مراکز شماره‌گذاری و تعویض پلاک تعطیل شد. این تعطیلی تا اطلاع ثانوی ادامه خواهد داشت. شهروندان از مراجعه به این مراکز پرهیز کنند.

در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا در این زمینه نیز تصمیم‌گیری خواهد شد. معاملات به شکل تلفنی، محدود و وکالتی در حال انجام است.

نشستن ۳ مسافر در صندلی عقب تاکسی ممنوع شد [به روز رسانی] – ۱۸ فروردین ۹۹

در پی اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی و پیشنهادات بعدی در خصوص فعال شدن صنوف ضروری کشور در هفته های آینده، تغییراتی نیز در قوانین حمل و نقل عمومی اعمال خواهد شد که شامل خودروهای تاکسی نیز شده است.

براین اساس سوار کردن بیش از ۲ مسافر در صندلی عقب خودروهای تاکسی ممنوع خواهد بود و جالب آنکه این ممنوعیت منجر به افزایش کرایه تاکسی ها نخواهد شد.

این درحالیست که طبیعتا حذف یک مسافر از ۴ مسافر به معنای کاهش ۲۵ درصدی درامد رانندگان تاکسی خواهد بود و این در حالیست که طی روزهای اخیر، مجوز افزایش کرایه های تاکسی در سال ۹۹ صادر شده است که عملا با این مصوبه (ممنوعیت سوار کردن سه مسافر در صندلی عقب) به کلی جبران می شود و حتی به ضرر و زیان رانندگان تاکسی نیز منجر خواهد شد.

طرح فاصله گذاری اجتماعی ؛ مشاغل مجاز و غیر مجاز به فعالیت پس از ۱۵ فرودین [به روز رسانی] – ۱۷ فروردین ۹۹

در ادامه روند اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی که تا ۲۰ فروردین ماه تمدید شده است، شماری از مشاغل ضروری در حد فاصل ۱۶ تا ۲۰ فروردین مجاز به فعالیت اعلام شده اند که فهرست کامل این موارد به شرح زیر است.

براساس اخبار امروز، پس از ۱۶ فروردین ماه، تنها مشاغل ضروری که در یک هفته اخیر و پس از اجرایی شدن طرح فاصله گذاری اجتماعی مجاز به فعالیت بودند، قادر به ادامه کار هستند.

در این رابطه؛ قاسم نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف تهران از ادامه دار شدن تعطیلی ها تا روز ۲۳ فروردین خبر داد و گفت: «واحد‌هایی که در این ایام تعطیل بودند تا روز بیست و سوم فروردین تعطیل خواهند بود یعنی باز شدن واحد‌های صنفی به بعد از تعطیلات نیمه شعبان و آخر هفته موکول خواهد شد.»

او ادامه داد: «در این ایام تنها فروشگاه‌ها و مراکز عرضه اقلام ضروری به روی مردم باز خواهند بود و هیچ یک از واحد‌های صنفی که در این ایام تعطیل بوده‌اند شروع به فعالیت صنفی نخواهند کرد.»

نوده فراهانی تصریح کرد: «از روز بیست و سوم فروردین به بعد تعیین و تکلیف خواهیم کرد تا صنوف مختلف به ترتیب اولویت فعالیت خود را آغاز کنند. طی جلسات کارشناسی و ارزیابی‌های تخصصی ترتیب صنوف تعیین خواهد شد.»

رئیس اتاق اصناف تهران تصریح کرد: «صنوف ارائه دهنده خدمات ضروری‌تر از جمله فروشندگان قطعات یدکی و مواردی از این قبیل در اولویت قرار خواهند گرفت و برای صنوفی مثل سالن‌های سینما که فعالیت آن‌ها با تجمع مردم همراه خواهد بود برنامه‌ریزی جداگانه خواهیم کرد.»

او تاکید کرد: «این فرایند تا اول اردیبهشت ادامه خواهد داشت و از اول اردیبهشت اغلب صنوف فعالیت خود را آغاز خواهند کرد؛ ترتیب اولویت برای شروع فعالیت واحدهای صنفی به مرور اعلام خواهد شد.»

شرایط منع ورود پلاک های غیر بومی تا ۲۰ فروردین تمدید شد [به روز رسانی] – ۱۲ فروردین ۹۹

براساس تصمیم ریاست جمهوری و مطابق بر ابلاغیه مورخ ۱۲ فروردین، شرایط طرح فاصله گذاری اجتماعی تا ۲۰ فروردین ماه تمدید شده است و قرار است تا در مورد شرایط فعالیت های کاری و اجتماعی بعد از ۲۱ فروردین ماه مجدادا تصمیم گیری شود.

در همین راستا قرار است تا تصمیم گیری بعدی براساس گزارش تحلیلی وزارت بهداشت صورت پذیرد و جزییات فعالیت های کاری و اجتماعی در واپسین روزهای فروردین و اردیبهشت به شهروندان ابلاغ شود.

گفتنی است که در مدت اجرای این طرح، از تردد های بین شهری به شکل چشمگیری کاسته شده است و بیش از ۵۰۰۰ هزار راننده مصر به سفر نیز با جریمه ۵۰۰ هزار تومانی مواجه شده اند.

همچنین برای روز ۱۳ فروردین، پارک حاشیه ای در کنار پارک ها و فضای سبز نیز مشمول جریمه ۵۰۰ هزار تومانی می شود.

استاندار تهران: تردد خودروهای پلاک تهران و البرز بین دو استان بلامانع است [به روز رسانی] – ۱۰ فروردین ۹۹

براساس طرح فاصله گذاری اجتماعی، تردد بین شهری تقریبا متوقف شده است و ساکنین هر استان تنها مجاز به تردد در محدوده داخلی استان خود هستند، اما در این میان گویا یک استثنا وجود دارد که شامل دو استان همجوار و بسیار پر جمعیت تهران و کرج می شود. از این رو به گفته استانداری تهران، تردد ساکنین دو استان تهران و البرز با پلاک های محلی این دو شهر در محدوده استان های تهران و البرز بلا مانع است.

استاندار تهران در همین راستا اعلام کرده است:

براساس ابلاغ وزارت کشور تردد خودروهای پلاک استان تهران و البرز در دو استان بلامانع است. این طرح اثرگذاری موثری در کاهش ترددها در استان تهران داشته است.

ظاهرا مشابه این رویه در خصوص شهرهای دیگر حومه تهران نظیر پرند، رودهن و بومهن نیز وجود دارد و شهرهای اقماری کلان شهر تهران به نوعی با تردد آزادانه تری نسبت به سایر شهرهای کشور مواجه اند. هرچند لازم به تاکید است که بسیاری از ورودی ها و خروجی های شهرهای مذکور نیز توسط موانع عمرانی مسدود شده اند و عملا ورود و خروج به شهرهای استان تهران و البرز به شکل کنترل شده تری نسبت به سابق انجا می شود.

تصمیم جایگاه‌ داران برای تعطیلی ۷۰ درصد پمپ ‌بنزین ‌ها ملغی شد [به روز رسانی] – ۱۰ فروردین

رییس هیات مدیره انجمن صنفی صاحبان اماکن فروش و عرضه فرآورده‌های نفتی سراسر کشور با بیان اینکه نمی‌دانیم چه تعداد از کارکنان پمپ بنزین‌ها به کرونا مبتلا شده‌اند، گفت: در صورتی‌ که رایزنی‌ها با دولت در اوایل هفته نتیجه بخش نباشد، چاره‌ای جز تعطیلی نداریم.

اسدالله قلی‌زاده با اشاره به مشکلات حال حاضر جایگاه‌های عرضه سوخت اظهار داشت: «از ابتدای اسفندماه با کاهش شدید فروش در جایگاه‌ها روبرو هستیم و درآمد این اماکن هر روز به صفر نزدیک می‌شود. فروش بنزین سوپر عملا صفر شده و فروش گازوئیل تا ۷۰ درصد کاهش یافته است. با اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی وضعیت برای جایگاه‌ها بدتر شده و توان اداره جایگاه‌ها را از دست داده‌ایم. این در حالیست که دولت، بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی در تصمیم‌گیری‌ها به هیچ‌وجه به وضعیت بد صنف جایگاه‌داران توجهی نکرده‌اند.»

اما بعد از انتشار این خبر، رئیس انجمن جایگاهداران سوخت از عدم تعطیلی پمپ بنزین های کشور سخن گفت و ظاهرا کار تمامی پمپ بنزین ها کما فی السابق ادامه خواهد داشت.

کرونا هزینه‌ها را ۳۰ درصد افزایش داد

وی افزود: «هم اکنون هزینه‌های جایگاه‌ها نیز به جهت رعایت موارد بهداشتی تا ۳۰ درصد افزایش یافته است و هیچ کمکی برای تهیه اقلام به جایگاه‌ها نشده است و فقط در رسانه‌ها جایگاه‌ها را جزو اماکن پرتردد معرفی کرده‌اند.»

از مبتلایان به کرونا بی‌خبریم

رییس هیات مدیره انجمن صنفی صاحبان اماکن فروش و عرضه فراورده‌های نفتی سراسر کشور گفت: «در حال تهیه آمار هستیم که ببینیم چند نفر از جایگاه‌داران و کارکنان‌مان را از دست دادیم و چند نفر مبتلا به کرونا شده‌اند. بسیار صبوری کرده‌ایم ولی انتظارات معقول صنفی ما در این شرایط برآورده نشده و اعتراض فراوان جایگاه‌داران سراسر کشور را در پی داشته است. جلساتی با استان‌ها مبنی بر تعطیلی نصف سکوهای جایگاه‌ها داشته‌ایم و بدنبال معرفی کارگران جهت دریافت بیمه بیکاری هستیم، این روش تنها راهی است که برای ما مانده است.»

مشمول بسته حمایتی شویم

وی تاکید کرد: «اوایل هفته پیش‌رو تمام تلاش‌مان را می‌کنیم تا مسئولان برای جایگاه‌ها بسته حمایتی قرار دهند و قبل از پایان سال درخواست‌هایمان را به دولت ارائه کردیم و معتقدیم منابع مالی برای بسته حمایتی با توجه به قانون بودجه وجود دارد و از بانک مرکزی و امور مالیاتی می‌خواهیم جایگاه‌ها را هم مشمول طرح‌های خود کنند.»

کاهش فروش ۷۰ درصدی به خاطر ویروس

رییس انجمن جایگاهداران کل کشور ادامه داد: «از زمان افزایش قیمت سوخت تا ۴۰ درصد کاهش فروش داشتیم و با شیوع کرونا این وضعیت بدتر شده و تا ۷۰ درصد کاهش فروش داریم و این در حالی است که اقلام جایگاهی ۴۰۰ درصد گران‌تر شده‌اند، ولی توجهی به خواسته‌های این صنف نشده است، اینکه هر تغییر و تحولی ابتدا به صنف جایگاهداران ضربه می‌زند و این صنف باید بی چون و چرا اوامر را اطاعت کنند و مسئولان هم به مشکلات آنها بی‌توجه باشند، منصفانه نیست.»

بیشترین آسیب کرونا به پمپ بنزین‌ها

وی همچنین گفت: «معتقدیم جایگاه‌ها بیشترین آسیب را از کرونا متحمل شدند و باز بودن این اماکن دلیل بر عدم زیان‌دهی آنها نیست. در صورتی‌ که رایزنی‌ها با دولت در اوایل هفته نتیجه بخش نباشد چاره‌ای جز تعطیلی نداریم و این اقدام صرفا در مرحله اول خواهد بود که با ادامه روند موجود مرحله دوم را اجرا می‌کنیم. تمام تلاش خود را برای اینکه خدمات توزیع سوخت قطع نشود، به کار می‌گیریم و با توجه به کاهش تا ۷۰ درصدی مراجعه به جایگاه‌ها مشکلی پیش نخواهد آمد. ما شرمنده کارکنان‌مان هستیم و چاره‌ای جز معرفی ایشان برای دریافت بیمه بیکاری نداریم. طرح نجات احتمالا در مرحله اول تا پانزدهم اردیبهشت ادامه می‌یابد.»

پیامک هشدار به رانندگان خودروهای سطح شهر [به روز رسانی] – ۹ فروردین

به مالکان خودروهایی که در سطح شهر تهران تردد می‌کنند، از سوی شهرداری تهران پیامک هشدار ارسال می‌شود.

محمد فرجود مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران، از ارسال پیامک کاهش تردد به مالکان خودرویی که در شهر تردد می‌کنند خبر داد و گفت: شهرداری تهران امکانی در اختیار دارد که با ارسال پیامک به شهروندان آنان را از تخلف‌ها و ورود به محدوده طرح ترافیک مطلع می‌کند.

با استفاده از همین امکان، از امروز در یک بازه زمانی ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ای هر خودرویی که عبور می کند، پیامکی حاوی توصیه به کاهش تردد در شهر و پرهیز از ترددهای غیر ضروری ارسال می‌شود. این اقدام برای از بین رفتن زنجیره ویروس کرونا از سوی شهرداری تهران انجام شده است.

در این پیامک که حاوی شماره پلاک خودرو و محل عبور است، آمده است:

خواهشمند است به منظور جلوگیری از شیوع بیماری کرونا از تردد غیرضروری در سطح شهر خودداری نمایید.

احتمال تعطیلی مترو تهران [به روز رسانی] – ۸ فروردین

گفته می شود براساس مصوب ستاد مدیریت بیماری کرونا در تهران ناوگان عمومی شامل مترو و اتوبوس در این کلانشهر تا اطلاع بعدی تعطیل خواهد بود اما مشاور شهردار تهران در این خصوص اعلام کرده که هنوز مصوبه ای در این زمینه به ما ابلاغ نشده است.

به نقل از صدا و سیما، گویا تصمیم مربوط به تعطیلی مترو تهران شب گذشته گرفته شده و تاکنون مصوبه مربوط به این موضوع به شهرداری و مترو تهران ابلاغ نشده است.

براساس محدودیت هایی که پیش از این به تصویب رسیده است تردد همه خودرو ها به استثنای خودرو های حامل سوخت، امدادی، خدماتی و امنیتی و انتظامی به خارج از استان تهران ممنوع شده است.

سفر برگ؛ توزیع کارت تردد برای شاغلین [به روز رسانی] – ۸ فروردین

انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران گفت: «سازوکاری در نظر گرفته شده است که کارمندان و کارگرانی که در استان‌های تهران، البرز و یا سمنان سکونت دارند و یا شاغل هستند، با دریافت کارتی مشخص بتوانند تردد داشته باشند، چرا که تعدادی از کارگران و کارمندان هستند که در استان تهران ساکن هستند ولی محل کارشان در دیگر استان‌ها است و یا بالعکس، که مقرر شد این موارد احصا شود و کارتی از سوی پلیس در اختیارشان قرار بگیرد تا بتوانند تردد داشته باشند.»

وی درباره سامانه سفربرگ شهرداری تهران نیز گفت: «شهرداری در جلسه مطرح کرد که سامانه‌ای با عنوان سفر برگ که می‌توانند مردم در تردد کاری و ضروری که بین شهرستان‌های استان تهران دارند، در این سامانه ثبت‌نام کنند و نسبت به دریافت سفر برگ اقدام کنند.»

محدودیت های تردد مربوط به طرح فاصله گذاری اجتماعی تا ۲۱ فروردین اعمال می شود [به روز رسانی] – ۸ فروردین

رییس پلیس راه راهور ناجا:

مدت اجرای محدودیت های تردد در طرح فاصله گذاری اجتماعی برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا فعلا تا ۲۱ فروردین ۹۹ است و در صورت تمدید اعلام می‌شود.

نحوه شناسایی افراد ساکن و‌ بومی شهرها در طرح فاصله گذاری اجتماعی [به روز رسانی] – ۸ فروردین

 فاصله گذاری اجتماعی

محدودیت تردد و ممنوعیت فعالیت اصناف اعلام شد [به روز رسانی] – ۷ فروردین

طرح فاصله گذاری اجتماعی برای دوره اجرای ۸ تا ۱۵ فروردین برنامه ریزی شده است و پس از گذر این تاریخ براساس نتایج کسب شده نسبت به تمدید یا لغو این طرح تصمیم گیری خواهد شد.

– بازگشت مسافران به شهرهای خود تسهیل می شود.

– مسافرانی که قصد خروج از استان خود را دارند با جریمه ۵۰۰ هزار تومانی مواجه می شوند.

– علاوه بر جریمه، توقیف خودرو به مدت یک ماه و اخذ تمامی هزینه های جانبی نیز در دستور کار قرار گرفته است.

– طبیعتا تردد خودروهای امدادی و درمانی، پلیس، حمل بار، کالاها، مایحتاج مردم، سوخت مشمول ممنوعیتها نمی‌ شود.

طرح فاصله گذاری اجتماعی

– تردد اتوبوس، هواپیما و قطارهای بین شهری از هشتم فروردین ماه با محدودهای حداکثری همراه می شود.

-نحوه شناسایی افراد ساکن و بومی با استفاده از کارت ملی، پلاک خودرو، بیمه نامه خودرو صورت می‌پذیرد.

-افراد غیر بومی و غیر ساکن در یک شهر، مجاز به ورود به شهر مذکور نخواهند بود.

– فعالیت کلیه اصناف به جز اصناف با کاربری خدمات ضروری (سوپر مارکت ها، قصابی ها و….) ممنوع خواهد بود که فهرست اصناف مجاز به فعالیت قرار است متعاقبا اعلام شود.

– تمامی محل های تجمع افراد اعم از پارک ها، استخرها، مدارس، دانشگاه ها و …تعطیل خواهند بود، از این رو برگزاری تمام مراسمات نیز ممنوع خواهد بود.

– ادارات دولتی برابر بخشنامه صادره معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری استخدامی حداکثر با یک سوم نیروهای اداری و به صورت شیفت بندی خدمات رسانی خواهند نمود.

کرونا

  • تاریخ انتشار : 27 April 2020
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :