لندکروزر سری ۷۰ با پیشرانه برقی: یک پروژه تحقیقاتی جالب از شاخه استرالیایی تویوتا - شرکت لیزینگ ایران خودرو

شاخه استرالیایی شرکت تویوتا گاها با رونمایی از پروژه‌هایی جذاب خبرساز می‎‌شود. تازه‌ترین پروژه این شعبه که مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته، نسخه برقی پیکاپ بسیار محبوب و پرطرفدار لندکروزر سری ۷۰ است.

این خودرو در حقیقت یک پروژه تحقیقاتی بوده و تویوتا می‌خواهد عملکرد آن را در ماموریت‌ها و عملیاتی که مقیاس کوچکی دارند، ارزیابی کند. در گام نخست این پروژه، لندکروزر سری ۷۰ الکتریکی در برخی از معادن استرالیا به کار گرفته خواهد شد تا کارایی پیشرانه آن در سناریوهای مختلف بررسی شود.

شاید بدانید لندکروزر سری ۷۰ ریشه در سال ۱۹۸۴ دارد و کماکان در چند کشور از جمله استرالیا به فروش می‌رسد. این پیکاپ فوق‌العاده جان‌سخت با وجود توانمندی‌های آفرود بالا، در ایالات متحده غایب بوده و در این بازار بزرگ عرضه نمی‌شود.

تویوتا لندکروزر برقی ابتدا در معدن BHP Nickel West واقع در غرب استرالیا انجام وظیفه خواهد کرد. در صورت موفقیت‌آمیز بودن آزمایش‌های این خودرو، تویوتا احتمالا مدل‌هایی مشابه را مخصوص کار در معادن توسعه خواهد. هدف از این کار کاهش میزان آلایندگی منطقه‌ای اعلام شده است.

پیش از تبدیل شدن به یک خودروی برقی، لندکروزر سری ۷۰ این پروژه از موتوری دیزلی سود می‌برد. متاسفانه تویوتا در رابطه با مشخصات فنی پیشرانه الکتریکی این پیکاپ اطلاعاتی منتشر نکرده و مشخص نیست که فاکتورهایی مثل قدرت، گشتاور و یا برد حرکتی در چه حد هستند. با توجه به نوع کاربردی که تعریف شده، شاید بتوان اینگونه نتیجه گرفت برد حرکتی این خودرو کمتر از سایر مدل‌های برقی است.

با آنکه تویوتا در زمینه خودروهای هیبریدی یک شرکت پیشگام محسوب می‌شود، ولی در زمینه خودروهای برقی از قافله عقب افتاده است. این خودروساز پرطرفدار قصد دارد امسال با معرفی یک مدل الکتریکی مجهز به باتری جامد به نوعی عقب‌افتادگی خود را جبران کند.

بد نیست به این نکته نیز اشاره کنیم در سال‌های اخیر تجهیز مدل‌های کلاسیک و قدیمی به پیشرانه‌ برقی بسیار رواج پیدا کرده و چند شرکت در این زمینه فعالیت می‌کنند که از معروف‌ترین آنها باید به کمپانی انگلیسی لوناز (Lunaz) و کمپانی آمریکایی آیکان (Icon) اشاره نمود.

  • تاریخ انتشار : 10 January 2021
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :