مرسدس مکلارن SLR مایکل جردن فروشی شد؛ ستاره گاراژ سوپراستار بسکتبال - شرکت لیزینگ ایران خودرو

مرسدس بنز SLR مکلارن یکی از سوپر اتومبیل‌های هیجان‌انگیزی است که در برهه‌ای از زمان و قبل از ظهور ابرخودروهایی با بیش از ۱۰۰۰ اسب بخار قدرت، جزو پرچمداران جهان خودرو به شمار می‌رفت.

این اتومبیل بسیار زیبا، همانطور که از نامش نیز مشخص است ماحصل همکاری دو کمپانی بزرگ آلمانی و انگلیسی یعنی مرسدس بنز و مکلارن بود و بین ۲۰۰۳ الی ۲۰۱۰ تولید شد. شاید بدانید در آن مقطع مرسدس بنز با تصاحب سهمی ۴۰ درصدی، یکی از سهامداران اصلی مکلارن محسوب می‌شد و این دو ارتباطات بسیار نزدیکی با یکدیگر داشتند.

نیروبخش مرسدس بنز SLR مکلارن یک موتور ۵٫۴ لیتری سوپرشارژ با ۶۱۷ اسب بخار قدرت و ۷۸۰ نیوتن متر گشتاور بود. اما در سال ۲۰۰۶ اشتوتگارتی‌ها تصمیم گرفتند به احترام پیروزی سر استیرلینگ موس در مسابقات Mille Miglia نسخه‌ای ویژه از این سوپر خودروی دو رگه را با نام ۷۲۲ Edition معرفی کنند. موتور این نسخه به لطف بازنگری‌های انجام شده ۶۴۱ اسب بخار قدرت و ۸۲۰ نیوتن متر گشتاور داشت که در دهه اول قرن ۲۱، رقمی شگفت‌انگیز به حساب می‌آمد.

به غیر از خروجی بیشتر موتور، نسخه ۷۲۲ Edition از لحاظ سیستم تعلیق و قدرت ترمزگیری نیز در وضعیت بهتری به سر می‌برد. مرسدس بنز تنها ۱۵۰ دستگاه از این نسخه را راهی بازار کرد. با توجه به چنین تیراژ کمی، SLR 722 Edition در زمره کمیاب‌ترین محصولات مزین به نشان مرسدس بنز جای گرفته و فقط برخی از افراد مشهور و ثروتمند حس نشستن بر پشت فرمان آن را تجربه کرده‌اند.

به تازگی شرکتی به نام Crave Luxury Auto یک دستگاه SLR 722 Edition مدل ۲۰۰۷ را به فروش گذاشته که گفته می‌شود مایکل جردن افسانه‌ای جزو مالکان آن بوده است. برای این خودروی منحصر بفرد قیمتی برابر با ۶۹۵,۷۵۰ دلار تعیین شده و طبق اطلاعات موجود کارکرد آن فقط ۱,۰۳۸ مایل (۱,۶۷۰ کیلومتر) است.

بد نیست اشاره کنیم مرسدس بنز SLR مکلارن حاصل خلاقیت گوردون واگنر سکاندار فعلی دپارتمان طراحی دایملر، بوده و با گذشت بیش از یک دهه هنوز زیبا و جذاب دیده می‌شود. کاپوت بسیار کشیده، شکاف‌های متعدد روی گلگیرها، اگزوزهای جانبی، قوس زیبای کابین و درهای پروانه‌ای از جمله ویژگی‌های ظاهری شاخص این خودرو هستند که آن را به جواهری سیال در زمان تبدیل کرده‌اند.

مرسدس بنز SLR مکلارن ۷۲۲ Edition با تکیه بر موتور قدرتمند خود در عرض ۳٫۶ ثانیه سرعت خود را به ۹۶ کیلومتر در ساعت رسانده و صفر تا ۲۰۰ کیلومتر در ساعت را در زمان ۱۰٫۲ ثانیه محقق می‌کند. این خودرو در مسیر مستقیم توانایی دستیابی به نهایت سرعت ۳۳۷ کیلومتر در ساعت را دارد که اندکی بیشتر از نسخه استاندارد است. در مجموع ۲۱۵۷ دستگاه از نسخه‌ای مختلف SLR مکلارن تولید شده که ۵ دستگاه از آنها اکنون در گاراژ چند ده میلیون دلاری مانی خوشبین، مجموعه‌دار ایرانی‌الاصل ساکن آمریکا، نگهداری می‌شود!

  • تاریخ انتشار : 09 January 2021
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :