شرکت مزدا از یک استراتژی جدید برای برقی‌سازی محصولات خود پرده‌برداری کرد. بر اساس این استراتژی خودروساز محبوب ژاپنی قصد دارد تا سال ۲۰۵۰ میزان آلایندگی کربنی را به صفر برساند. برای دستیابی به این هدف، مزدا به‌تدریج از موتورهای درون‌سوز فاصله گرفته و منابع مالی خود را صرف توسعه پیشرانه‌های الکتریکی خواهد کرد.

از این رو در آینده نه‌چندان دور شاهد عرضه مدل‌های برقی با نشان این کمپانی خواهیم بود. طبق استراتژی جدید بین سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۵ مزدا ۵ خودروی هیبریدی، ۵ خودروی هیبریدی شارژی و ۳ مدل تمام الکتریکی را توسعه خواهد داد. این مدل‌ها با تمرکز بر بازارهایی چون ژاپن، ایالات متحده، اروپا، چین و کشورهای حوزه آسئان طراحی و تولید خواهند شد.

در حال حاضر مزدا برخی از محصولات خود را با پیشرانه هیبرید نرم راهی بازار می‌کند. این مدل‌ها در حقیقت دروازه ورود به عصر الکتریکی هستند و تولید آنها کماکان ادامه پیدا خواهد کرد.

پلتفرم اختصاصی مزدا برای اتومبیل‌های الکتریکی SKYACTIV EV Scalable Architecture نامگذاری شده است. همانطور که از نام این پلتفرم می‌توان حدس زد، امکان ساخت خودروهایی با ابعاد و بدنه متفاوت بر اساس آن وجود خواهد داشت. قرار است این پلتفرم از سال ۲۰۲۵ به کار گرفته شود.

نکته جالب توجه اینکه مزدا در نظر دارد موتور دورانی معروف خود را نیز احیا کند. البته این موتور مستقیما با چرخ‌ها در ارتباط نبوده و نقش یک ژنراتور را ایفا خواهد کرد. این کمپانی می‌گوید تمامی مدل‌های تولیدی تا سال ۲۰۳۰ به نوعی برقی‌سازی خواهند شد، ضمن اینکه در آن مقطع یک چهارم کل مدل‌ها با پیشرانه‎‌های الکتریکی به فروش خواهند رسید.

mazda-cx-30 (14)

در کنار برقی‌سازی، مزدا روی سیستم‌ رانندگی خودکار پیشرفته نیز سرمایه‌گذاری خواهد کرد. سیستم اختصاصی این شرکت Mazda Co-Pilot Concept نامگذاری شده و از طریق نسل جدید مدل‌های پرچمدار در سال آینده رونمایی می‌شود.

آنطور که اعلام شده، نسخه تکامل یافته از این سیستم، توانایی کنترل شرایط راننده در هر زمان را خواهد داشت و در صورت تشخیص عدم هوشیاری یا تمرکز راننده به‌طور خودکار فعال شده و کنترل خودرو را در اختیار می‌گیرد. پس از در اختیار گرفتن کنترل خودرو، این سیستم پیشرفته آن را به نقطه‌ای امن هدایت کرده و پس از توقف کامل با مراکز امدادی تماس برقرار می‌کند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

*

code

فهرست
در حال اعتبار سنجی لطفا منتظر بمانید ...