واردات خودروهای خارجی با سوخت الکل! - شرکت لیزینگ ایران خودرو

به گزارش تجارت‌نیوز، برخی کشورها از جمله برزیل و ژاپن خودروهایی طراحی کردند که با سوخت الکل اتیلیک راه می‌روند.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در این مورد توضیح داده است: چند کشور با تولید خودروهایی که سوخت آن الکل است توانستند نظر مردم به مصرف این خودروها را جلب کنند. ما هم در دولت سیزدهم در نظر داریم، خودرو خارجی با سوخت الکل وارد کنیم.

مهدی دادفر به تجارت‌نیوز گفت: تا زمانی که بازار واردکنندگان خودروهای خارجی با انحصارگران یکی است ما هیچ‌گاه در واردات خودروهای بروز بنزینی به کشور موفق نمی‌شویم. بنابراین در دولت رئیسی قصد داریم فضای کار را تغییر دهیم.

او اظهار کرد: قطعا واردات خودروهایی که با انرژی تجدیدپذیر فعالیت دارند، برای سلامت شهر و شهروندان هم خوب است، چرا که میزان استفاده از آلاینده‌ها پایین‌تر است.

دادفر همچنان خودروسازان را مقصر اصلی عدم واردات خودروهای خارجی دانست و گفت: برای واردات خودروهای برقی، انرژی آن توسط بخش خصوصی تامین می‌شود. البته با این راهکارها دوباره خودروسازان مانعی برای واردات این خودروها می‌شوند.

استفاده از الکل به عنوان سوخت خودرو، ایده تازه‌ای نیست و از دهه ۱۹۷۰ میلادی، طرح‌هایی در این زمینه وجود داشته و اکثر خودروهای مدرن مجهز به سیستم « فلکس» هستند که صاحبان خودرو می‌توانند به سلیقه خود باک را با بنزین پر کنند یا با الکل.

دنیای اقتصاد هم در این باره نوشته است: برزیل به داشتن اتومبیل‌هایی مشهور است که با اتانول کار می‌کنند، در دهه ۷۰ برزیل به‌اندازه کافی نفت تولید نمی‌کرد و قیمت نفت خیلی بالا بود. هر واحد بنزین در برزیل با یک‌چهارم اتانول مخلوط می‌شود!

برای مطالعه بیشتر گزارش ماشین‌های برقی به ایران می‌آید؟ را بخوانید.

  • تاریخ انتشار : 23 June 2021
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :